Kým v predchádzajúcich dvoch knihách sa Arpád Soltész vrátil do obdobia tesne po páde mečiarizmu (Mäso. Vtedy na východe, Ikar 2018) a v čase vrcholiaceho ficizmu (Sviňa, Ikar 2018) – tretia žánrovka Hnev. Vtedy na východe (Ikar 2020) je predovšetkým trilerom z obdobia mečiarizmu.
Autor sa vracia k postavám svojej prvotiny Mäso, do éry premiéra Mečiara, „keď si nikto nemohol byť istý svojím majetkom, slobodou ani životom, ak ich nedokázal ochrániť hrubou silou alebo politickými konexiami,“ presne avizuje vydavateľ.

Nemali by sme však zabudnúť na jedno – ak majú všetky Soltészove knihy niečo spoločné, tak je to rola trojpísmenkových (SIS) v celom ponovembrovom období, keď predovšetkým za Mečiara a Fica je tajná služba štátom v štáte a najsilnejšou organizovanou zločineckou skupinou v tomto priestore.
Či len bola? „Mám obavy, že sa toho reálne veľa nezmenilo, aspoň nie k lepšiemu,“ písal mi Arpád potom, ako som si jeho knihu prečítal, a nie je v tých obavách osamotený.
Štát v štáte
Napokon, v celom ostbloku po jeho páde v roku 1989 to nie je nič nové, Mark Galeotti v knihe Vory (Ikar 2018) a Misha Glenny v kniha McMafia (Ikar 2019) toto konštatovanie o tajnej službe podkladajú množstvom výpovedí a priamych či nepriamych dôkazov.