Vo svete komiksov existujú mená, ktoré si získali status takmer uctievania. Práce týchto autorov silne poznamenali vývoj média samotného, či už vo vlastnej krajine, alebo aj celosvetovo.

Pre komiksový štýl známy ako manga so základňou v Japonsku mal zásadný význam autor Osamu Tezuka (1928 – 1989) a ak sa chcú čitatelia oboznámiť s mimoriadne kvalitnou tvorbou z oblasti manga, neexistuje lepšia voľba ako Tezukovo monumentálne dielo Zpráva pro Adolfa 1 a 2. Tieto dve skutočne hrubé knihy môžeme pokojne zaradiť po boku všetkých dôležitých protivojnových románov 20. storočia.
Rôzne svety troch Adolfov
Už od prvých strán Správy pre Adolfa je zrejmé, že pôjde o románový rozsah, nasvedčuje tomu množstvo postáv. Zo začiatku je ich naozaj veľa, ale postupne si na to čitateľ zvykne a veľmi rýchlo ich začne rozpoznávať. Dej sa odohráva na pomerne dlhom časovom úseku, v ktorom sledujeme osudy troch Adolfov: Adolfa Kamila, Adolfa Kaufmanna a Adolfa Hitlera.

Prvý je synom zo židovskej rodiny pekárov, druhý pochádza z miestnej nacistickej elity, mama je Japonka, otec Nemec. Obaja chlapci žijú v Japonsku, v meste Kóbe a na začiatku ešte navštevujú základnú školu. Tretieho Adolfa poznáme z dejín ako diktátora, vodcu nacistického Nemecka. Osamu Tezuka spojil osudy týchto troch mužov do mimoriadne silnej tragédie s prvkami špionážneho žánru a historickej drámy.
Športový redaktor Sóhei Tóge pôsobí pracovne v roku 1936 na olympiáde v Berlíne, kde žije aj jeho mladší brat Isao. Isao chce súrne odovzdať bratovi dôležité informácie, ale je zabitý a telo podozrivo zmizne. Sóhei sa ho snaží vypátrať, ale svedkovia postupne umierajú strašnou smrťou, zatiaľ čo na pozadí pochodujú zástupy nacistov. Svoje hviezdne chvíle zažíva vodca tretej ríše, masami uctievaný Adolf Hitler.