Pred viac ako rokom (KŽ, august 2019) sme v rozhovore s Alenou Trančíkovou z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti zosumarizovali ohrozenia pitnej vody na Žitnom ostrove – a bol to desivý obraz. Končili sme kauzou vodný zdroj Šamorín, chybami, ktoré viedli k dlhodobému konfliktu medzi ochranou vodného zdroja a developermi výstavby v tejto časti Žitného ostrova. Nečinnosť štátnych orgánov v tom čase bola deprimujúca. Pokračujeme teda v rozhovore o súčasnej situácii (nielen) pitnej vody na Žitnom ostrove.
Jestvujú zrejme dve možné verzie vývoja kauzy vodný zdroj Šamorín – podľa prvej v spore uspeje developer a majitelia pozemkov a nehnuteľností pri Hamuliakove, podľa druhej uspeje BVS a štát. Čo bude s vodnými zdrojmi, ak sa presadia záujmy developera?
V podstate sa dá povedať, že by to bola „záverečná“ pre vodný zdroj v plnej kapacite, pretože zákon hovorí, že ak chceme využívať vodný zdroj, tak vodárenská spoločnosť musí garantovať kvalitu podzemnej vody, ktorá do vodného zdroja doteká.
Preto sú vodárenské spoločnosti povinné robiť aj tzv. monitoring podzemných vôd. Majú navŕtané pozorovacie vrty v určitých vzdialenostiach od vodárenského zdroja, v ochrannom pásme, kde sa sleduje kvalita podzemnej vody, aby sa dostatočne včas dalo zistiť, či sa niečo deje v podzemí, či sa šíri nejaké znečistenie smerom k vodárenskému zdroju, aby sa prípadne dali urobiť nejaké opatrenia.

Ale ak bude každý štvorcový centimeter ochranného pásma zastavaný individuálnou bytovou výstavbou alebo bytovými domami, vodárenská spoločnosť stratí vôbec možnosť sledovať kvalitu podzemnej vody, čo je základnou podmienkou prevádzkovania vodárenského zdroja.
S veľkou pravdepodobnosťou by sme stratili aj možnosť nakladania s vodami, čiže by sme prišli o šancu využívať vodný zdroj na pitné účely.
Odkiaľ čerpajú pitnú vodu obyvatelia novej výstavby Hamuliakova?
Jednak sú oficiálne pripojení na verejný vodovod z vodného zdroja Šamorín, ale indície hovoria, že prevažná väčšina z nich má svoje vlastné studne napriek tomu, že v tom území je to zakázané, lebo tieto studne uľahčujú prienik znečisťujúcich látok do podzemia.