Pozornosť verejnosti i médií je celý tento rok v podstate nepretržite upriamená na pandémiu koronavírusu. Inú perspektívu na samotu a solidaritu čítame z príbehu záchrany 33 čilských baníkov spred desiatich rokov. Prežili vtedy 700 metrov pod povrchom zeme neuveriteľných 69 dní. Ich príbeh, ako i spôsob záchrany, bol ukážkou výnimočnosti ľudského ducha, kedy sa spojili všetky dôležité predpoklady pre úspešnú misiu – kreativita, veda a technológia.
Presah do umenia
Táto celosvetovo medializovaná udalosť fascinovala slovenského umelca Romana Ondaka natoľko, že ju preniesol do kontextu umenia ako symbol nádeje a solidarity. Už v roku 2011 na samostatnej výstave vo Veľkej Británii a tiež na 54. medzinárodnom bienále v Benátkach predstavil laickej i odbornej verejnosti svoje dielo, Time Capsule. Ide v podstate o vernú kópiu špeciálnej záchrannej kapsule Fénix 2 použitej na záchranu. Ondak pracoval s inžinierskymi plánmi z Čile a premenoval ju na „časovú kapsulu“. Sochársky objekt imitujúci reálne technické zariadenie Ondak pôvodne spojil s ďalším performance a video prvkami a vytvoril tak na mieste výstavy v Oxforde umelecké dielo, ktoré svojou sugestívnou atmosférou diváka v priestore celkom pohltilo a naladilo ho na ponor do vlastného vnútra.
Odkaz budúcim generáciám
Ondak prostredníctvom diela Time Capsule vyzýva k zamysleniu sa nad silou spojenia rôznych profesií, oblastí myslenia a odvetví vedy. Prostredníctvom príbehu záchrany baníkov zároveň upriamuje našu pozornosť aj na problematiku médií, informáciami presýtenú kultúru a v neposlednom rade aj na otázku vnímania času.
Dielo však v sebe nesie jednu významnú a neodmysliteľnú rovinu a tou je humanistické posolstvo pre budúce generácie. Time Capsule je tak zhmotnením nádeje a solidarity.
Umenie je dar
Toto výnimočné dielo sa po takmer desiatich rokoch od svojho vzniku dostalo k slovenskému publiku vďaka Tatra banke, ktorá ho kúpila ako jedinečný dar pre nás všetkých a poskytla ho do zbierky Slovenskej národnej galérie. Dielo bude prístupné návštevníkom v priestoroch Stodoly SNG – Schaubmarovho mlyna od 17. decembra 2020.
Vďaka spolupráci Tatra banky a Slovenskej národnej galérie majú návštevníci všetkých expozícií a výstav vstup zdarma aj počas celého nasledujúceho roka. Všetci tak môžu bez obmedzení vnímať a cítiť umenie aj v tejto neľahkej dobe poznačenej pandémiou koronavírusu.

Roman Ondak (*1966) je jeden z najvýraznejších súčasných slovenských umelcov. Je predstaviteľom konceptuálneho umenia, svojou tvorbou sa presadil v najprestížnejších inštitúciách a zbierkach v zahraničí. Vo svojej tvorbe využíva kombinácie tradičných techník, ale aj nových médií vrátane videa a unikátnych performancií. Vo svojom diele často reflektuje aktuálne spoločenské a kultúrne dianie a medziľudské vzťahy.
Tento článok vám prináša Tatra banka.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.