Slovenskí vedci a vedkyne z akadémie vied, publicisti aj aktivisti, spoločne poskladali veľmi dôležitú knihu, ktorá je najmä o odvážnom odpore ľudí proti ľudáckemu režimu a čoraz autoritatívnejšiemu vládnutiu po vzniku samostatného slovenského štátu v marci 1939.

Nepochybne ide o ďalšiu publikáciu, ktorú treba zaradiť do povinného čítania najmä v tomto období, keď na Slovensku opäť rastie extrémizmus využívajúci obdobie chaosu na svoje rozpínanie.
Na základe rozhovorov s pamätníkmi vzniklo niekoľko esejí, ktorých autori a autorky dávajú prednosť najmä ich subjektívnym spomienkam na určité historické obdobie.
Vďaka nim napokon vieme o odvahe a sile jednotlivcov. Sú však aj jednoznačným dôkazom toho, že v čase, keď Židia čelili strate akýchkoľvek práv, existovali ľudia ochotní riskovať vlastný život, aby im pomohli prežiť, a to priamo poza chrbát vtedajšieho prezidenta Jozefa Tisa.
Aj malý vzdor prispel k zvrhnutiu režimu
V čase absolútnej neslobody ľudia odolávali propagande, vládnemu tlaku, nerezignovali na ľudskosť, a keď to bolo potrebné, rozhodli sa konať. Autori esejí nám tak predostierajú viaceré témy spojené s týmto obdobím.