Rakúsky autor Martin Pollack zachytáva vo svojej historicko-reportážnej knihe krásy aj útrapy Haliče, kedysi legendárnej najvýchodnejšej provincie zaniknutej habsburskej monarchie.

Práve jeho rozmanitosť ukrývajúcu sa v národnostiach, jazykoch a kultúrach z konca devätnásteho storočia, ešte počas rakúsko-uhorskej ríše, opisuje na základe fiktívnych ciest, ktoré však vychádzajú z historických skutočností.
Martin Pollack je známy svojimi úžasne precíznymi a autentickými opismi konkrétnych miest, vďaka čomu máme od začiatku do konca pocit, že nie je iba niekto, kto nám chce všetko ledabolo ukázať a vyrozprávať a rýchlo pokračovať ďalej.
Práve naopak, dáva si mimoriadne záležať na tom, aby sa zastavil pri každej dôležitej maličkosti, ktorá je však v jeho očiach významná, pretože bez nej by sme pravdepodobne nepochopili celý príbeh.
Po železnici naprieč strateným svetom
Kniha Halič. Putovanie po stratenom svete však nie je jeho jediné dielo, v ktorom sa venuje tejto chudobnej časti vtedajšieho Rakúsko-Uhorska. Zachytáva ju totiž aj v knihe Americký cisár. Masový útek z Haliče (Absynt 2016), kde sa zameriava predovšetkým na životy ľudí, prostredníctvom ktorých ilustruje ťažobu utečeneckej krízy na prelome 19. a 20. storočia.