Čitateľ Michaela Connellyho je zvyknutý, že jeho obľúbený autor vychádza z perfektného poznania témy, prostredia a vyšetrovacích postupov. Aj v rozhovore pre náš Magazín o knihách (august 2018) skonštatoval:

„Chcem byť čo najpresnejší bez toho, aby som bol nudný. Takže si vyberám príbehy a detaily zo života detektívov alebo advokátov. Potom je mojou úlohou správne zasadiť tieto detaily do príbehu... Píšem romány zo súčasnosti, takže nechcem zaostávať za tým, čo sa deje vo svete technológie a kriminológie. V konečnom dôsledku sú aj tak dôležitejšie iné veci, napríklad literárna postava, charakter, ale nemôžete túto líniu podceniť.“
Connelly je väčšinou spájaný s postavou detektíva Harryho Boscha či advokáta Mickeyho Hallera, niekoľko románov, aj recenzovaný s názvom Výstraha, však napísal s iným protagonistom, novinárom Jackom McEvoyom (Básnik smrti, Strašiak). (Za ozvláštnenie príbehov a obohatenie postáv policajtkou Renée Ballardovou som osobitne vďačný).
Téme využitia DNA v kriminálnom a kriminalistickom prostredí sa Connelly venoval už v knihe Dve tváre pravdy, kde práve pokrok vo výskume DNA po rokoch ukázal na množstvo nespravodlivo odsúdených, tentoraz sa však na problematiku DNA pozrel z iného uhla.
Fikcia a realita
K najnovšiemu (preloženému) príbehu ho zrejme priviedlo aj členstvo v správnej rade neziskovej organizácie Výstraha (FairWarning): „Tá naozaj existuje a ponúka nekompromisné materiály na ochranu spotrebiteľa.