SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Keď titul Miss World získala prvá žena tmavej pleti, bol to škandál. No nielen pre jej víťazstvo

Pozrite si novinky v programe HBO.

Foto z filmu Problémissky. Foto z filmu Problémissky. (Zdroj: HBO)

BRATISLAVA. Súťaž Miss World patrila začiatkom 70. rokov 20. storočia k najsledovanejším televíznym šou sveta. K obrazovkám pritiahla aj viac ako sto miliónov divákov, ktorí s napätím čakali, ktorá z missiek sa stane najkrajšou ženou sveta.

V roku 1970 sa súťaž konala v Londýne a moderoval ju legendárny britský komik Bob Hope.

A nezaobišla sa bez škandálov. Pohoršenie si organizátori súťaže vyslúžili ešte pred jej začiatkom, keď Juhoafrickej republike umožnili do súťaže nominovať až dve kandidátky - jednu bielej pleti a druhú čiernej pleti.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodla o tom riaditeľka Julia Morley, pretože sa chcela tak postaviť politike apartheidu.

Súvisiaci článok Musela trpieť vo vzťahu, aby sa stala ikonou. ČT natočila minisériu o Božene Němcovej Čítajte 

No neostalo len pri tom. Počas živého vysielania na pódium vtrhli členky Hnutia za práva žien. Tvrdili, že súťaže krásy ponižujú a dehonestujú ženy a na pódiu na protest rozsypali múku a zhnité ovocie.

Ďalší škandál napokon vyvolalo aj rozhodnutie poroty, ktorá za víťazku zvolila Miss Grenady a nie favorizovanú kanidátku zo Švédska.

Jennifer Hosten z malého štátu v Karibiku sa tak stala prvou černošskou ženou v histórii, ktorá získala titul Miss World. Černošská súťažiaca z Juhoafrickej republiky sa napokon stala prvou vicemiss.

Následne sa spustila vlna obrovských protestov a obvinení, že súťaž bola zmanipulovaná.

Hlasy sa museli znovu prerátavať a síce ukázali, že právoplatnou víťazkou je Jennifer Hosten, pod tlakom médií napokon na svoju funkciu rezignovala riaditeľka Julia Morley.

Skryť Vypnúť reklamu

Skutočné udalosti súťaže Miss World inšpirovali aj filmárov. Tému nakrútila režisérka Philippa Lowthorpe a do hlavnej úlohy feministickej aktivistky Sally Alexander obsadila Keiru Knightley.

Film so slovenským názvom Problémissky uvedie v januári HBO. Pozrite si ďalšie novinky v programe.

2. januára

Búrka duší (historická vojnová dráma)

Milostný príbeh šestnásťročného Artursa preruší prvá svetová vojna. Príde o matku, domov a vstúpi do armády. Vojna však nie je taká, akú si ju Arturs predstavoval - žiadna sláva a hrdinstvo, žiadna spravodlivosť. Je brutálna a bolestivá.

Vojna pripravila o život jeho otca i brata, zostáva úplne sám a je jediný z kamarátov, čo sa chce vrátiť, zatiaľ sa však jeho domovina stala ihriskom pre iné národy. Nájde v sebe silu pre záverečnú bitku a nakoniec sa vráti domov, aby začal od nuly, rovnako ako jeho novo vytvorený štát.

Skryť Vypnúť reklamu

3. januára

Doktor Spánok (horor)

Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie (Stanley Kubrick), ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook.

Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako "žiarenie".

Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc.

Načítavam video...

8. januára

Čas čarodejníc II. (seriál)

Seriál vychádzajúci z úspešnej románovej trilógie Deborah Harkness je milostným príbehom z Oxfordu akademického sveta, kde hŕstka čarodejníc, upírov a démonov v kútiku žije a pracuje medzi ľuďmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôvabná historička a čarodejnica Diana Bishop (Teresa Palmer) objaví v jednej z oxfordských knižníc rukopis, ktorý ju vtiahne do víru nebezpečnej záhady a skríži jej cesty s genetikom-upírom Matthewom Clairmontom (Matthew Goode).

V druhej sérii Matthew s Dianou cestujú späť v čase do temných uličiek alžbetínskeho Londýna, kde sa skrývajú pred Kongregáciou. Pátrajú tu po mocnej čarodejnici, ktorá by Dianu naučila lepšie ovládať jej magické schopnosti. Popri tom hľadajú nepolapiteľnú Knihu života.

Načítavam video...

9. januára

Šindisi (vojnová dráma)

Ďalšia priateľská pomoc bratov Rusov: ešte pred anexiou Krymu prelievala rozpínavá veľmoc krv v Gruzínsku, a to v roku 2008.

Šindisi je dedina neďaleko hlavného mesta Tbilisi, kde ruské okupačné sily obkľúčili gruzínsku armádu po tom, čo im bol sľúbený mierový koridor. Rusi porušili dohodu o humanitárnom koridore v Šindisi, ktorý aj počas vojny umožňoval pomoc zraneným a dôstojný pohreb padlých.

Skryť Vypnúť reklamu

Miesto dohodnutého prímeria išli do útoku a dedinčania riskovali svoje životy, aby zachránili zranených gruzínskych vojakov. Toto je príbeh muža, ktorý si neuvedomuje svoju vnútornú silu a stáva sa hrdinom. Gruzínska vojnová dráma inšpirovaná skutočnými udalosťami získala nomináciu na Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

Načítavam video...

10. januára

Divoch (kriminálna dráma)

Film inšpirovali skutočné príbehy členov pouličných gangov na Novom Zélande, ktoré sa odohrali v priebehu uplynulých tridsiatich rokov.

Jedného z vysoko postavených gangstrov sledujeme počas troch kľúčových životných okamihov. Danny nazývaný Damage (Jake Ryan), rozpoltený medzi biologickými príbuznými a gangom, ktorý ho na rozdiel od otca násilníka považuje za skutočnú rodinu, musí urobiť zásadné rozhodnutie.

Skryť Vypnúť reklamu

Zaujímavý pohľad do kultúry, rozvrstvenia a pravidiel brutálnych novozélanských gangov.

15. januára

V zajatí kúziel V. (seriál)

Seriál inšpirovaný bestsellerovou knižnou sériou Leva Grossmana sleduje Quentina Coldwatera, nadaného, ale nešťastného dvadsiatnika, ktorý je posadnutý sériou fantasy románov o čarovnej krajine Filorii, ktoré čítal v detstve.

Quentinov nudný život sa zmení, keď sa nečakane dostane na tajnú, exkluzívnu školu kúziel v severnej časti New Yorku, kde získa vzdelanie v modernom čarodejníckom remesle.

Kúzla však Quentinovi vysnívané šťastie a dobrodružstvo neprinesú. Fiktívna krajina z jeho snov síce skutočne existuje, ale je oveľa temnejšia a nebezpečnejšia, než si dokázal predstaviť.

17. januára

Sirota Brooklyn (dobová kriminálna dráma)

Skryť Vypnúť reklamu

Skvelý Edward Norton, ktorý režíroval, napísal, ale aj produkoval film Sirota Brooklyn, v ňom hrá aj hlavnú postavu - osamelého súkromného detektíva s Tourettovým syndrómom.

Ten sa pokúša objasniť vraždu svojho mentora a jediného priateľa Franka Minnu (Bruce Willis) len za pomoci nejasných stôp a svojej jedinečnej pamäte. Postupne odkrýva prísne strážené tajomstvá, ktoré udržujú osud mesta New York v päťdesiatych rokoch v rovnováhe.

Pri pátraní sa dostáva do kontaktu s násilníkmi, korupciou a najnebezpečnejším človekom v meste, len aby sa dopátral k pravde a zachránil ženu, na ktorej mu záleží.

Načítavam video...

Richard Jewell (biografická dráma)

Počas XXVI. letných olympijských hier, ktoré sa konali v roku 1996 v americkej Atlante, bezpečnostný strážnik Richard Jewell zachránil tisícky životov nálezom batoha plného bômb a následnou evakuáciou oblasti štadióna pred ich explóziou.

Skryť Vypnúť reklamu

Z prvotne oslavovaného hrdinu sa neskôr kvôli nespoľahlivým a nekompletným informáciám z médií stáva hlavným podozrivým.

Načítavam video...

18. januára

Batwoman II. (seriál)

Tri roky potom, čo Batman zmizol bohviekam, sa Gotham ocitá v úplnom chaose. Mestská polícia bez pomoci superhrdinu prehráva na všetkých frontoch. Obyvateľov chráni Jacob Kane a jeho ozbrojenci.

Nemilosrdné prestrelky medzi gangmi si pred rokmi vyžiadali životy Jacobovej prvej ženy a jednej z jeho dcér. Svoju dcéru Kate, ktorá prežila, preto pošle z Gothamu preč, do bezpečia.

Po potupnom vylúčení z vojenskej školy a rokoch tvrdého výcviku sa Kate vracia domov práve vo chvíli, keď sa gang Wonderland zameria na otcovu bezpečnostnú firmu. Aby Kate pomohla svojej rodine i celému mestu, pokúsi sa pokračovať v odkaze svojho nezvestného bratranca Brucea Waynea ako Batwoman.

Skryť Vypnúť reklamu

19. januára

Futbalový talent III. (seriál)

Spencer James je talentovaný hráč amerického futbalu a vynikajúci študent strednej školy South Crenshaw High. Futbalový tréner Billy Baker z Beverly High mu ponúkne, aby sa pripojil k jeho tímu v Beverly Hills.

Spencerová matka Grace a jeho najlepší kamarát Coop mladého hráča presviedča, že príležitosti sa treba chytiť. Spencer sa musí pohybovať v dvoch svetoch - vo štvrti na juhu, ktorú dobre pozná, a v bohatom svete Beverly Hills, ktorý mu ponúka šancu v živote niečo dosiahnuť.

Keď sa potom musí nasťahovať k Billymu a jeho rodine, aby si zabezpečil presun do Beverly, stráca pevnú pôdu pod nohami. Seriál je inšpirovaný životom amerického profesionálneho futbalistu Spencera Paysingera.

Roswell: Nové Mexiko III. (seriál)

Skryť Vypnúť reklamu

Prichádza už tretia séria populárneho seriálu žánru science fiction. Rodáčka z Roswellu Liz Ortecho sa pred desiatimi rokmi po smrti milovanej staršej sestry rozhodla všetko opustiť.

Jej otec však ochorel a ona sa vracia do turistické atrakcie v Novom Mexiku, aby sa k nemu nasťahovala. Po príchode sa Liz stretne so svojou pubertálnou platonickú láskou Maxom Evansom, ktorý teraz pracuje pre miestnu políciu.

Chémia medzi nimi je okamžitá a elektrizujúca. Liz však čoskoro odhalí, že Max je mimozemšťan a po celý život skrýval svoje nadprirodzené schopnosti aj tie, ktorými disponujú jeho nepozemská sestra Isobel a kamarát Michael Guerin.

21. januára

C.B. Strike: Smrtiaca biela (seriál)

Premiéra prvej časti britského seriálu podľa detektívnych románov JK Rowlingovej voľne nadväzuje na populárne minisérie C.B. Strike.

Skryť Vypnúť reklamu

Do kancelárie súkromného detektíva Cormorana Strika (Tom Burke) tentoraz prichádza mladík menom Billy Knight v záchvate psychózy a rozpráva vyšetrovateľovi príbeh o dieťati, ktoré bolo kedysi dávno priamo pred jeho očami uškrtené.

Strike je súčasne najatý ministrom vlády Jasperom Chiswellom, aby preveril Billyho brata Jimmyho Knighta, ktorý ho vydiera. Strike so svojou partnerkou Robin (Holliday Grainger) rieši spojitosť medzi oboma prípadmi, Robin sa v utajení vydáva do Dolnej snemovne.

Pod grepovníkom: Príbeh CC Sabathii (dokument)

Hlboko osobný príbeh jedného z najvýznamnejších hráčov baseballu vôbec, niekdajšieho hráča New York Yankees - Cartsena Charlesa Sabathia Jr., známeho ako CC.

V kalifornskom meste Vallejo sa budúci úspešný nadhadzovač zdokonaľoval hádzaním grapefruitov zo stromu na záhrade svojej babičky, neskôr roky bojoval so závislosťou. Snímka čerpá okrem iného zo zákulisných záberov z jeho poslednej sezóny v roku 2019.

Skryť Vypnúť reklamu

22. januára

Odkaz III. (seriál)

V posledných desiatich rokoch uchvátili hrdinovia a zloduchovia zo seriálov Upírske denníky a The Originals divákov po celom svete. Ich dedičstvo opäť ožilo v napínavom seriáli Odkaz o ďalšej generácii nadprirodzených bytostí navštevujúcich školu pre nadaných.

Práve tu sa sedemnásťročná dcéra Klausa Mikaelsona Hope, dvojčatá Alarica Saltzmana Lizzie a Josie a mnoho ďalších snaží trochu nekonvenčným spôsobom dospievať a stať sa tou najlepšou verziou seba samého, a to napriek vnútornému vábeniu pekla.

23. januára

Pod šírym nebom (dobová dráma)

Baladický western plný krutosti, pripomínajúci české Pomaľované vtáča. Španielsko v roku 1946.

Kdesi v Andalúzii, krátko po občianskej vojne, ktorá priniesla len beznádej, chudobu a vyhnanstvo, je chlapec na úteku. Beží a beží, bez toho aby sa obzrel, a nájde úkryt v koryte rieky. Pátrajú po ňom zlí muži z dediny s psami. V ich čele stojí odpudivý, krutý predák.

Skryť Vypnúť reklamu

Skupina sa vzdiali a začne chlapca hľadať inde, ten zatiaľ musí prekonať pustú, zdevastovanou krajinu, aby prenasledovateľom unikol. Cestou stretne pastiera kôz, ktorý mu prinesie šťastie. Spočiatku si nedôverujú, ale nakoniec medzi nimi vznikne úprimné priateľstvo.

Chlapec sa naučí, že môže dôverovať niektorým dospelým, a pastier-pustovník si pripomenie, aké to je, starať sa o druhého.

24. januára

Dokonalá lož (thriller)

Herecké legendy Helen Mirren a Ian McKellen sa prvýkrát stretávajú na filmovom plátne v napínavom thrilleri plnom dokonalých klamstiev a skrytých tajomstiev.

Roy Coutnay je rodený podvodník a nechce uveriť tomu, koľké šťastie ho postrehlo, keď sa cez online zoznamku spozná s dobre situovanou vdovou Betty McLeishovou (Mirren).

Tá ho vpúšťa nielen do svojho domu ale aj do svojho života. Roy je prekvapený sám zo seba, koľko starostlivosti venuje Betty. Všetko sa však môže zmeniť a z usadlého života sa môže razom ocitnúť na zradnom tenkom ľade.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Psí ostrov (animovaný film)

Psia chrípka na japonskom súostroví dosiahla rozmery epidémie, jej ohnisko leží v meste Megasaki. Hrozí, že preskočí z psích nositeľov na človeka. Starosta Kobajaši vyzýva k okamžitej karanténe, teda k vyhosteniu a izolácii všetkých túlavých i domácich psov.

Oficiálnym dekrétom sa exilovou kolóniou pre psov stáva ostrov slúžiaci ako skládka odpadkov. O šesť mesiacov neskôr na tomto ostrove núdzovo pristáva jednomotorové lietadlo, svorka piatich hladných a divých psov v troskách objaví dvanásťročného pilota Atariho.

Ten hľadá svojho strateného psa a odhalí sprisahanie, ktorého cieľom je likvidácia všetkých psov z Megasaki.

29. januára

Los Espookys (seriál)

Komediálny seriál sleduje skupinku priateľov z Mexico City, ktorí premenia svoju lásku k hororom na kuriózne podnikanie. Rozhodnú sa ponúkať hrôzu tým, ktorí ju potrebujú, a to v nádhernom Mexiku, kde sú podivné a tajomné javy bežnou súčasťou každodenného života.

Skryť Vypnúť reklamu

Láskavý, no naivný Renaldo, blázon do hrôzostrašných a krvavých filmov, založí s priateľmi firmu Los Espookys. Pridá sa k nemu rozvážna a nekompromisná sestrička zubnej ambulancie Ursula, ktorá má na starosti logistiku a realizáciu zákaziek, Ursulina sestra Tati - testovacia figurína - a Renaldov najlepší kamarát Andres, temný a záhadný dedič čokoládového impéria, ktorý túži odomknúť tajomstvo vlastnej minulosti a vyhnúť sa svojmu krásnemu priateľovi.

30. januára

Problémissky (dobová komediálna dráma)

V roku 1970 sa v Londýne konala súťaž Miss World, vo svojej dobe najsledovanejšia televízna show sveta s viac ako sto miliónmi divákov. Moderoval ju legendárny britský komik Bob Hope.

Novosformované Hnutie za práva žien sa doslova cez noc preslávilo po tom, čo jeho emancipované členky, ktoré tvrdili, že súťaže krásy dehonestujú a ponižujú ženy, vtrhli na pódium a prerušili vysielanie.

Víťazkou sa navyše neskôr nestala favoritka zo Švédska, ale Miss Grenady, vôbec prvýkrát v histórii súťaže žena tmavej farby pleti. Počas niekoľkých hodín sa obecenstvo stalo svedkom vyhnania patriarchátu z pódia aj porazenia západného ideálu krásy.

Načítavam video...

Zomrieš v dvadsiatich (dráma)

Keď sa v sudánskej dedine v provincii al-Džazíra narodí chlapec Muzamil, miestny prorok mu predpovie, že v dvadsiatich rokoch zomrie.

Tento film ukazuje dôsledky tohto nečakaného začiatku života dieťaťa: Muzamilov otec nedokáže synovo prekliatie uniesť a rodinu opustí, Muzamil vyrastá len s prehnane úzkostlivou matkou, ktorá mu odoprie vzdelanie.

Ostatné deti sa k nemu správajú ako k odpadlíkovi. V devätnástich rokoch mu kliatba stále visí nad hlavou. Ako nájsť rovnováhu medzi dospievaním a nevyhnutným vedomím konca? Keď však stretne iného mudrca, ktorý o proroctve pochybuje, získa nádej vo svoju budúcnosť.

31. januára

Vtáky noci a fantastický prerod jednej Harley Quinn (komiksový akčný film)

Pošahaný príbeh z pohľadu samotnej Harley (Margot Robbie), ako ho môže vykresliť len ona.

Roman Sionis (Ewan McGregor), jeden z najobávanejších narcistických zloduchov Gothamu a jeho fanatická pravá ruka Victor Zsasz (Chris Messina) si vezmú na mušku mladú Cass a skazená spodina pri pátraní po nej obráti Gotham hore nohami.

Cesty Harley, ktorá sa konečne rozišla s Jokerom, Huntress (Mary Elizabeth Winstead), Black Canary (Jurnee Smollett-Bell) a Renee Montoyi (Rosie Perez) sa pretnú a nesúrodá štvorica nemá inú možnosť, než sa Romanovi postaviť.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 865
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 996
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 327
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 628
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 434
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 6 453
 7. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 391
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 347
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 236
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 166
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: HBO Go

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Počet úmrtí stúpol o 57, PCR testy odhalili 573 nakazených (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 223-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 474 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Ilustračné foto.
Petra Vlhová počas 1. kola v slovinskej Kranjskej Gore.
Daniel Lipšic.
Turisti v ochranných rúškach sa fotografujú pri vodopádoch Studeného potoka vo Vysokých Tatrách.

Neprehliadnite tiež

Novú Tolkienovu kknihu ilustruje Alan Lee, držiteľ Oscara za výpravu k filmu Pán prsteňov: Návrat kráľa.
Dave Grohl z kapely Foo Fighters, ktorá 5. februára vydáva nový album.
Armie Hammer (vpravo) s kolegom Timothéem Chalametom, s ktorým hral vo filme Daj mi svoje meno.

Režisér oscarového filmu Parazit bude predsedať porote festivalu v Benátkach

Už 78. ročník festivalu sa má konať 1.-11. septembra 2021.

Juhokórejský režisér Pong Čun-ho.