Gréci boli prvým národom, ktorý vytvoril súvislé príbehy, dokonca literatúru o svojich bohoch, netvoroch a hrdinoch. Pôvodné korene gréckej mytológie siahajú až k nezaznamenanému pravekému folklóru a ich staroveké zapísané verzie už po tisícročia inšpirujú umelcov po celom svete.

Jej dotyky zreteľne badať v literárnom aj vo výtvarnom umení naprieč celou históriou ľudstva. Sofokles, Ovídius, Shakespeare či James Joyce sú len kvapkou v mori literátov, ktorí neváhali načrieť do najväčších a najznámejších príbehov, čo boli kedy vyrozprávané.
Po Madeline Millerovej, ktorá do modernejších šiat obliekla Kirké a Achilla (Tatran 2019), prichádza vydavateľstvo Tatran so štýlovou a veľmi vtipnou interpretáciou starovekých mýtov spisovateľa, herca a komika Stephena Frya.
Autor v úvode ubezpečuje čitateľov, že aj keď sa niektorí dosiaľ s gréckou mytológiou nestretli, nie je na nej nič vedecké či intelektuálne, naopak, je prudko návyková, zábavná, prístupná a neuveriteľne ľudská.
Vďaka Homérovi, Hesiodovi a ďalším nasledovníkom sa mýty zachovali v takej detailnej podobe a štruktúre, že máme k dispozícii časové línie, rodokmene a príbehy jednotlivých postáv. Hoci je mytológia pôvodom symbolická, v priebehu času aj tak prechádzala pretváraním. A rovnako ako iní autori pred ním, aj Fry ju vďaka tomu mohol pospájať, pretvoriť a predostrieť ako celok.
Nitky z gobelínu gréckych dejín
Fry sa v knihe zameriava na zrodenie sveta a dvanástky Olympanov, stvorenie prvých ľudí a celej plejády nýmf, polobohov a hrdinov. Príbehy si vybral najmä z Hesiodovej Teogónie (Zrodenie bohov) a diela Erga kai Hemerai