Bratislava 31. januára (TASR) - Slovenský filmový ústav (SFÚ) skončil hospodárenie v roku 2001 so ziskom 1,143 milióna korún, čo mu umožnilo splatiť straty z minulých rokov vo výške približne 896 000 korún. Podľa generálneho riaditeľa SFÚ Petra Dubeckého je v súčasnosti táto štátna inštitúcia bez dlžôb.
Vlaňajšie tržby ústavu dosiahli viac ako 11 miliónov korún, pričom štát na jeho činnosť vyčlenil ďalších takmer 15,6 milióna. Celková suma obratu SFÚ tak vzrástla oproti roku 1998 o 358 percent. Zvýšil sa však aj štátny príspevok spred štyroch rokov, ktorý vtedy dosahoval 5,6 milióna korún. Finančne najlepším obdobím bol rok 2000, kedy SFÚ zarobil necelých 16 miliónov.
Po niekoľkoročnom neúspešnom rokovaní sa vedeniu organizácie podarilo vyriešiť súdny spor so spoločnosťou Charlieďs o prenájme priestorov bratislavského Charlieďs centra. Obe strany uzavreli ešte v roku 2000 nájomnú zmluvu, ktorú novým dodatkom predĺžili do marca tohto roku. Firma Charlieďs vyhrala verejnú súťaž na prenájom bývalého Filmového klubu, pričom sa zaviazala investovať v nasledujúcich piatich rokoch do zariadenia a technického vybavenia objektu päť miliónov korún.
Okrem toho správca konkurznej podstaty filmového Štúdia Koliba priznal v roku 2001 SFÚ hmotné pohľadávky voči tejto inštitúcii vo výške 700 000 korún. Pracovníci ústavu tak prevzali všetky filmové a listinné materiály Slovenskej filmovej tvorby, ktoré neboli predmetom privatizácie Koliby. Ide o negatívy obrazu a záznamy zvuku k približne 120 celovečerným a krátkym filmom a iné nahrávky. Dubecký však uviedol, že ústav nemá peniaze na ich využitie, len na konzerváciu a odstránenie plesní.
Vo filmovej tvorbe SFÚ spolupracoval na príprave snímky režiséra Dušana Hanáka Intolerancia (policajný štát) a na celovečernom projekte dokumentárnych filmov Traja o troch, venovanom významným slovenským filmovým tvorcom Hanákovi, Jurajovi Jakubiskovi a Elovi Havettovi. Navyše zaviedol poplatok 100 amerických dolárov za prezentáciu slovenských filmov v zahraničí. V závere Dubecký skonštatoval, že kinematografia má na Slovensku vzrastajúci trend, pretože v minulom roku navštívilo kiná o 200 000 divákov viac. Podľa neho v susednej Českej republike vzrástol počet predaných vstupeniek až o takmer 10 miliónov.