Bezpečnostný manažér a zvukový technik prezradia, aká je ich funkcia počas prípravy a realizácie koncertov.

Prípravy na hudobné podujatie sa začínajú aj roky predtým, ako sa naň vyberiete. Interpret mnohokrát ešte len sedí v nahrávacom štúdiu, kým jeho manažment a agenti pracujú na tom, aby sa jeho tvorba čo najrýchlejšie dostala medzi ľudí. Európske, americké, ázijské turné.
Všetko treba pripraviť v dostatočnom predstihu, aby sa stihli rezervovať koncertné haly či vybaviť účasť a dobré hracie časy na festivaloch.
V čase, keď sa po meste objavia prvé bilbordy lákajúce na koncert, sú už desiatky ľudí v plnom pracovnom nasadení. Jednu časť pracovníkov tvorí tzv. „crew“ okolo kapely.
Druhá sa skladá z domácej, takzvanej lokálnej produkcie. Bez ich práce by sa vystúpenie neuskutočnilo alebo by sa skončilo zmätkom, hoci o tom, čo naozaj robia, verejnosť sotva tuší. V náročnom čase koronakrízy sa na mnohých z nich zabúda.
Zaháňa nočné mory
Nekontrolovateľné davy ľudí, tlačenica, hrozba úrazov, evakuácia, chaos. Takéto scenáre sú nočnou morou všetkých organizátorov. Zabezpečiť bezpečnosť a bezpečie nielen návštevníkov podujatia, ale aj dodávateľov či účinkujúcich je hlavnou náplňou bezpečnostného manažéra.

Martin Královič má na tejto pozícii skúsenosti s veľkými podujatiami, z hudobnej oblasti napríklad s festivalom Pohoda a Uprising a koncertmi interpretov ako Andrea Bocelli, The Cranberries či Hurts. Jeho práca sa začína týždne až mesiace pred podujatím, závisí to od veľkosti a náročnosti akcie.
„V úvode komunikujem s organizátorom, s účinkujúcimi, respektíve s ich bezpečnostnými manažérmi. Ešte pred tým, ako sa koncert uskutoční, absolvujem prehliadku priestorov a pripravím plány a postupy týkajúce sa bezpečnosti a komfortu všetkých účastníkov,“ opisuje začiatky svojej práce na každom podujatí.