Ako by vyzerali diela Jane Austenovej, keby v nich bolo veľa sexu? Ako lepší Bridgerton.
Americká spisovateľka Julie Quinn, autorka knižnej série o britskej šľachtickej rodine Bridgertonových, sa netají, že je veľká fanúšička Austenovej.
Ibaže žije v inej dobe. Kým Austenová prinášala revolučný pohľad na spoločnosť a vzťahy, Julie Quinnová píše len romantiku okorenenú erotikou.
Áno, Quinnovej romantické historické romány nie sú ničím iným ako pútavou a vtipnou červenou knižnicou. Čo zase nemusí byť samo o sebe zlé, veď inú ambíciu jej knihy ani nikdy nemali.
Drží sa historických súvislostí, no svojim postavám často vkladá moderné feministické názory, ktoré sa do doby, v ktorej sa jej knihy odohrávajú, jednoducho nehodia.
Keď po jej sérii o rodine Bridgertonových siahol Netflix, filmári zašli ešte ďalej.

Seriál Bridgerton nie je historický seriál. Je to len romantický príbeh zasadený do Anglicka začiatku 19. storočia, aby história dodala seriálu potrebný šmrnc - krásne šaty a lesk šľachtických sídiel.
Dejiny si filmári prispôsobili podľa seba, vytiahli si z nich len to, čo sa im do skladačky hodilo a všetko ostatné sú len príťažlivé kulisy.
Preto sa na príbeh treba pozerať v prvom rade ako na romantickú fikciu.
Až potom si zrejme bez rušenia užijete príbeh, v ktorom sú medzi najvyššou šľachtou i černosi a na bále hrá Billie Eilish.
Lov na manžela
Krásne kostýmy, prostredia šľachtických sídiel, dokonalo upravené dámy i galantní džentlmeni. Anglická spoločnosť začiatku 19. storočia je v seriáli plná farieb, kvetín, prepychu a luxusu.
To všetko robí Bridgerton vizuálne príťažlivým dielom, skoro by sa dalo povedať, že sa vo všetkej tej okázalosti skryje plytký a takmer ničím neprekvapujúci príbeh.
Ibaže na to ani tá okázalosť nestačila.