Minulý rok prevrátil naruby svet, aký sme dovtedy poznali. Výrazne sa to prejavilo aj v jazyku, kde si slová pozitívny a negatívny vymenili významy. Monty Python nám už pred desaťročiami odporučili pozerať sa vždy na svetlú stránku života, preto skúsme zrekapitulovať, čo dobré si z roku 2020 odnášajú vydavatelia a čitatelia kníh v Nemecku.
Nikdy nie je tak zle, aby sa to nedalo dobre vyriešiť
Ak chcete vyjsť z katastrofy ak už nie víťazne, tak aspoň bez vážnejších následkov, musíte byť pružní. Keď sa pre túto stratégiu nerozhodnete len vy, ale viac-menej krajina ako celok, potom to zvládnete. Naozaj to platí.

Keď prepukla na jar pandémia a v rámci kultúry sa všetko zavrelo, bol optimizmus veľmi úzkoprofilový tovar. Vďaka možnostiam virtuálneho sveta sme nemuseli ostať úplne odrezaní od sveta, či už pri komunikácii, alebo nákupoch. Ľudia sa naučili z domu pracovať, učiť a zabávať sa.
Ale najmä zistili, že nielen pizza sa dá objednať donáškou do bytu, ale aj kniha. A nie cez Amazon, ale od miestnych kníhkupcov. Štatistika hlási, že až neuveriteľných 11,5 milióna ľudí po prvý raz využilo internet alebo telefón na nákup kníh.
V roku 2019 vyšlo v Nemecku vyše 70-tisíc titulov, z ktorých 14 400 tvorila beletria. Takéto obrovské množstvo sa nedá promovať v tlači, o televízii ani nehovoriac. Do rôznych ranných či obedňajších magazínov sa dostane len najpredávanejšia špička.

A zásadný zlom neprinášajú ani špecializované relácie o novinkách. Autori po vydaní kníh vyrážali na turné po celej krajine a za symbolické poplatky pár eur sa zúčastňovali na besedách, aj keď mali tisícové predaje. To všetko takmer úplne zmizlo.
Hemingway nemusel vstať z hrobu, aby im pripomenul, že v časoch korony sa nemajú pýtať, komu zvoní hrana, ale spoľahnúť sa na seba. Kto bol zdatnejší v oblasti sociálnych médií, vyhrával.