SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Herec Štefan Martinovič: Na Slovensku je métou normálnosť. Len nikoho neuraziť

Vysvetľuje, kedy herec dostane cenu.

Herec Štefan Martinovič. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Vraví, že si nepotrpí na status seriózneho umelca, ale svoje povolanie berie mimoriadne vážne.

Má perfektný prehľad v televíznej aj vo filmovej tvorbe vo svete, na malom príklade dokáže vystihnúť rozdiel medzi americkým a škandinávskym herectvom, vysvetlí, v čom je herecký kalkul a kto má s akou rolou šancu na prestížnu cenu.

Pomenúva smer, ktorým sa na rozdiel od amerických vydávajú slovenské seriály.

Herec ŠTEFAN MARTINOVIČ by už veľmi rád zažil ten stav, keď je taký rozbehaný, že nevie, ako sa volá. Ale vraví, že práve teraz treba zaťať zuby a vydržať doma. Sám covid prekonal.

Pred pár rokmi by nevedel povedať, kto je ministrom zdravotníctva. Dnes politiku s humorom komentuje.

Koronu a udalosti posledných mesiacov hodnotíte v krátkych videách ako Včela honosná, postavička z instagramu. Ako ste došli na tento formát, na túto komediálnu miniatúru?

Úplnou náhodou. Podobné videá publikovala na sociálnych sieťach Evelyn, keď sme sa ešte len začínali kamarátiť. Chvíľu som bojoval s pochybnosťami, či to nie je trápne. Povedala mi vtedy, že sa nemám brať vážne, že aj v zahraničí to niektorí herci robia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mala pravdu. Nepotrpím si na status seriózneho umelca, ktorý musí ľuďom prinášať najmä katarziu. Samozrejme, na javisku som rád, keď ich rozcítim, rovnako zmysluplné sa mi však zdá, keď ich viem rozosmiať. Zároveň je to pre mňa psychohygiena. Včelou sa aj ja vnútorne čistím.

Ktoré sú tie momenty, keď si poviete, že toto musíte komentovať ako včela?

Napríklad tie, keď som nahnevaný. Video so včelou ma rozveselí. Len čo niečo sparodujem, už to dokážem hodiť za hlavu. A to neplatí len pre videá so včelou, ale aj pre rozhovory s priateľmi. Všeobecne mi pomáha, keď o niečom rozprávam s iróniou a nadhľadom, vtedy to, čo je negatívne, odtláčam od tela. Nie som toho obeťou. Pri včele sa však snažím, aby sa za humorom skrývala aj kritika pomerov a spoločnosti.

Súvisiaci článok Mads Mikkelsen pre SME: Som slávny, som úspešný, ale toto som chcel? Čítajte 

Hovorili ste však, že Včela bola náhoda.

Stalo sa to, keď som experimentoval na Snapchate. Namieril som si na seba filtre a skúšal, ako by sa človek, alebo v tomto prípade zvieratko, prejavilo, keby takto vyzeralo. Vyskúšal som včelu a zavesil to. Najprv som sa trochu hanbil, pripadalo mi to detinské, ale mal som na ňu veľmi dobré reakcie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Je rozkošná, aj keď teda viem, že to nie je dané len mnou. Je to vďaka filtru, nechcem si pripisovať všetok kredit. Ľudia si ju personifikujú. Píšu mi: neboj sa, Včelička. Nebuď nahnevaná, Včelička. Nekomunikujú so mnou, ale s ňou. Je úžasné, že to tak žije, aj keď je to vlastne somarinka.

Spomenuli ste, že si nepotrpíte na status herca. Iní si potrpia?

Vnútorná kategorizácia asi existuje v každom povolaní. Neviem, ako je to medzi učiteľmi, robotníkmi alebo predavačmi. Neviem, či učiteľ, ktorý učí slovenčinu, je viac ako učiteľ, ktorý učí výtvarnú. Ale my herci si takú vnútornú kategorizáciu vytvárame. Rebríček alebo kastovníctvo.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič predstavuje svoj návrh dávať 500-eurové poukazy ľuďom nad 60 rokov za to, že sa dajú zaočkovať proti ochoreniu Covid-19.

Ekonómovia odhadujú, že poukážka priláka len asi stotisíc ľudí.


10 h
Peter Schutz.

Zo slovenských verejných peňazí robí bankomat samotná žaba na prameni.


11 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


5 h
Obchod Pepco v Bratislave. (ilustračné foto)

Milan Drahoš o nejednoznačnosti lockdownu i útokoch na zamestnancov.


14 h
Skryť Zatvoriť reklamu