Prvý román žánru science fiction na Slovensku vznikol pred viac ako 160 rokmi. Volal sa Hviezdoveda alebo životopis Krutohlava, čo na Zemi, okolo Mesiaca a Slnka skúsil a čo o obežniciach, vlasaticiach, pôvode a konci sveta vedel. Napísal ho Gustáv Maurícius Reuss. Kniha však vyšla až v roku 1984, po 130 rokoch.

Počas toho dlhého obdobia zažila pôvodná fantastika na Slovensku striedavo vlny rozkvetu aj kómy, ale osud Hviezdovedy ako keby predznamenával údel slovenskej fantastiky aj v súčasnosti, keď veľkú časť svetových bestsellerov tvorí práve literatúra tohto žánru.
Darí sa fantastike na Slovensku?
Fantastika v modernom ponímaní je literatúra, ktorá obsahuje prvok neskutočna, fantastické ozvláštnenie. Fantázia autora sa môže rozbehnúť prakticky neobmedzene. Jediné hranice sú hranice logiky, ktorá sa viaže k danému svetu, jeho princípom a zákonom, k daným postavám a ich povahe, k príbehu.
Fantastika zahŕňa tri hlavné žánre: science fiction, teda vedeckú fantastiku (napríklad témy kontaktov s mimozemšťanmi, vesmírne lety, prevratné vedecké objavy a pokusy, časové slučky atď.), fantasy alebo fantazijnú literatúru (napríklad čary a čarodejníci, vlkolaci, upíri a iné nadprirodzené bytosti či magické brány do iných svetov) a horor (príšery, vraždiaci mutanti, duchovia, zombie a i.).
Každá skupina združuje množstvo podžánrov, väčšinu z nich je možné kombinovať s inými žánrami fantastiky aj mimo fantastiky. Autor aj čitateľ si teda rozhodne má z čoho vyberať.
Aj si vyberá. Evidujem, že od roku 2013 vychádza na Slovensku každoročne 20 až 35 kníh v žánroch fantastiky od domácich autorov, pričom počet ročne stúpa. V čase písania tohto článku (december) za rok 2020 registrujem 22 titulov, ale verím, že skutočné číslo je vyššie.
Máme vydavateľstvá, ktoré veľkú časť svojej produkcie venujú vydávaniu slovenskej fantastiky. Existujú internetové denníky zamerané na fantastiku, žánrové literárne súťaže, mali sme aj pravidelne vychádzajúce časopisy (v našom Magazíne mávame pravidelne aspoň jednu stranu venovanú fantastike, pozn. red). Mohlo by sa teda zdať, že domáca fantastika prežíva zlaté časy.