BRATISLAVA. Nastúpila do metra s dospievajúcou dcérou a počítala s tým, že tých pár zastávok postojí. Ale jeden muž vstal a kýval na ňu: Poď. Sadni si.
O niekoľko sekúnd prehrmela niekoľkými vozňami explózia. Tí, čo sedeli na pravej strane, zahynuli bez výnimky.

Tragická udalosť bola kodanskou políciou vyhodnotená ako nehoda, teroristický útok sa vylúčil. Pre tých, čo prežili, a najmä pre tých, čo prišli o svojich blízkych, však bolo ťažké zmieriť sa s takým záverom.
Chýbali im odpovede na otázky: Prečo? Kto?
Vynikajúci dánsky film Rytieri spravodlivosti, ktorý nezvyčajne a originálne kombinuje gangsterku, čiernu komédiu a zároveň hlbokú a citlivú psychologickú štúdiu, otvára tému konšpiračných teórií.
Že ju režisér Anders Thomas Jensen spojil s traumou a prežívaním smútku po veľkej životnej strate, vôbec nie je náhoda.
Konšpiračná teória nedáva zmysel, ale poskytuje istotu
"Za normálnych okolností sa dokáže človek so stratou vyrovnať. Proces smútenia trvá určitý čas, akceptuje sa, že šesť mesiacov by malo byť dostatočných," hovorí psychiater Peter Breier.
Smútok má pritom niekoľko fáz. Popretie. Hnev. Vyjednávanie. Depresia. Akceptácia. Vo filme Rytieri spravodlivosti nimi prechádzajú Mathilde, dospievajúca dcéra mŕtvej ženy z metra, a jej manžel Markus (hrá ho Mads Mikkelsen), vojak z povolania.
Ešte len keď sú na začiatku náročného psychologického procesu, vyhľadá ich muž, ktorý v metre ponúkol svoje miesto. Otto. Je informatik a kým nedostal v práci výpoveď, venoval sa štatistikám a hľadaním skrytých súvislostí medzi číslami. Spoločenský outsider, už na pohľad.