Bratislava 31. januára (TASR) - Svetové kultúrne dedičstvo v Číne je názov fotografickej výstavy, ktorú dnes v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave otvoril veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR Jüan Kuej-sen.
Farebné fotografie predstavujú Veľký čínsky múr, najväčší vojenský obranný objekt vybudovaný v staroveku, ktorý je od roku 1987 zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Medzi unikátne stavby patrí jedna z najstarších veľkých architektúr na svete Veľký múr Jiankov, podobne ako jedna z najväčších turistických atrakcií, vyše 6700 km dlhý Veľký múr Jinšanling.
Zakázané mesto - cisársky palác dynastií Ming a Qing je tiež snímaný z vtáčej perspektívy, ale spoznávame ho aj detailnejšími zábermi budov a interiéru. Terakotová armáda považovaná za ôsmy div sveta a jeden z najväčších archeologických objavov 20. storočia je súčasťou Mauzólea prvého cisára dynastie Qin. Mauzóleum budovali od roku 246 pred našim letopočtom do roku 208 n.l. a bolo prvé cisárske múzeum v čínskej histórii.
Raritou sú jaskyne Longmen, ktoré od roku 494 stavali vyše štyri storočia. V dvoch skalných bralách je viac než 2100 jaskýň a výklenkov. V ich oblasti sa nachádza 10 000 budhistických sôch a 3600 popísaných tabúľ.
Skalné rytiny Dazu s prevažne budhistickými sochami sú cenným záznamom histórie multietnickej kultúry. Podobne ako Nebeský chrám v Pekingu z roku 1530, či najväčšia kamenná socha Budhu, 71 metrov vysoká socha Budhu Lešan, ktorú vysekávali od roku 713 do 803.
Starodávne mesto Pingjao s rozlohou 2,25 hektára má dobre zachované múry, starobylé ulice a uličky, chrámy a obytné časti, v ktorých od 14. storočia žije 42 000 ľudí a je od roku 221 pred n.l. doteraz okresným mestom.
Pozoruhodný je zavlažovací systém Dujiangjan, ktorý budovali od roku 256 pred n.l. do 251 n.l. a v súčasnosti zavlažuje plochu vyše 533 600 hektárov.
Výstava potrvá do 24. februára.