Pred rokom 1989 sa skúmať nesmeli, aby sa nebodaj nespochybnila zhora daná ideológia tried. Tento poznávací deficit a reflexiu prevratných zmien po roku 1989 dobiehame len postupne.
Jedným z príspevkov je aj výskum sociálnych nerovností ako súčasť medzinárodného programu, do ktorého je zapojených päťdesiat krajín sveta. Pod gesciou Sociologického ústavu SAV a Univerzity Komenského sa v lete 2020 realizoval už po štvrtý raz.
Platonický sen o rovnostárskej spoločnosti
Aktuálny výskum opakovane potvrdil, že výrazná väčšina slovenskej verejnosti (9 z 10 opýtaných) je presvedčená, že rozdiely v príjmoch sú v našej spoločnosti príliš veľké a úlohou vlády by malo byť ich zmierňovať. Tento názor ostáva takmer nezmenený od prvých rokov transformácie.

Dlho sme takéto nastavenie slovenskej verejnosti interpretovali ako dedičstvo predchádzajúcich rokov socialistického rovnostárstva a nostalgiu za ochrannou rukou štátu. Po troch dekádach transformácie asi treba priznať, že tento „sen“ má všeobecnejšiu a dlhodobejšiu platnosť.
Rozšírená reflexia príjmových nerovností pritom kontrastuje so štatistickými údajmi. Podľa nich príjmová nerovnosť v disponibilných príjmoch (tzv. Giniho koeficient) je na Slovensku jedna z najnižších na svete.
Opäť sa teda potvrdzuje opakovaná téza, že vnímanie nerovností je určované predovšetkým subjektívnym hodnotením vlastnej sociálnej situácie a tzv. relatívnou depriváciou – „vždy je v mojom okolí niekto, kto má viac“.
V tejto línii môžeme uviesť niekoľko ďalších zaujímavých zistení – vyše 80 percent ľudí považuje rozdelenie príjmov za nespravodlivé. A to predovšetkým z tej perspektívy, že oni sami sú obeťou tejto nespravodlivosti, keďže až takmer 70 percent má pocit, že zarába menej, ako by si zaslúžili.