Rok 1980 priniesol viaceré mimoriadne literárne diela a po štyridsiatich rokoch od ich vydania si viaceré zaslúžia pripomenúť. V tomto bohatom roku vyšlo Meno ruže od Umberta Eca, Reštaurácia na konci vesmíru od Douglasa Adamsa, Podpaľačka a Hmla od Stephena Kinga, súborné vydanie Mausa od Arta Spiegelmana a hoci aj biografia Jima Morrisona Nikto to tu neprežije od Jerryho Hopkinsa a Dennyho Sugermana.

V neposlednom rade svoju literárnu púť začal komiks Incal od dvojice umeleckých vizionárov Alejandra Jodorowského a Moebia.
Predohra k Incalu
Všetko sa to začalo iným kultovým dielom vedeckej fantastiky: Dunou od Franka Herberta. Práve rozhodnutie Alejandra Jodorowského sfilmovať toto veľdielo neskôr spôsobilo masívne pohyby nielen v komikse, ale aj vo filme a v dizajne.
V dôsledku megalomanských predstáv a požiadaviek autora totiž ostali nevyužité rozsiahle podklady vrátane storyboardov, výtvarných návrhov, kostýmov, kulís alebo scén.

Filmové práva boli zakúpené už v roku 1974, no čoskoro sa ukázalo, že Jodorowsky nepoznal mieru v žiadnom z aspektov nakrúcania. Do hlavných úloh plánoval obsadiť samé celebrity vtedajšieho umeleckého sveta: Salvadora Dalího, Orsona Wellsa, hovorilo sa aj o Mickovi Jaggerovi a Amande Learovej.
Hudbu mali zložiť skupiny Pink Floyd a Magma. Čo sa však ukázalo ako úplne zásadné pre ďalší vývoj, bola vizualita filmu: dizajn vesmírnych lodí bol zverený ilustrátorovi Chrisovi Fossovi, interiéry a stavby dostal na starosť švajčiarsky výtvarník H. R. Giger a návrhy scén vrátane scénografie mal vytvoriť Jean Giraud známy ako Moebius.