Nádherné staroveké mestá, zabudnuté mapy tohto sveta, neustále miznúce miesta a napokon ohrozené svety. Zostali už len ruiny, na ktoré len občas zasvieti slnko, a tak si ich všimneme.
Čo sa však udialo s tými, ktoré nielenže už neuvidíme, ale si na ne ani nespomenieme, pretože sa z nich stali len miznúce spomienky stratené v šume času a priestoru?

Publikácia Atlas miznúcich miest nadväzuje na predchádzajúcu knihu Atlas neuveriteľných miest (v angl. Atlas of improbable places) a je priam až desivým obrazom toho, ako veľmi sme si to s našou planétou pokašlali a nemáme problém ničiť ju aj naďalej.
Kniha upriamuje pozornosť predovšetkým na to, čo už dávno vieme, no stále s tým nemienime nič robiť. Vidina zisku je predsa vždy silnejšia a dôsledky nás preto až tak nezaujímajú. Naša závislosť od prírodných zdrojov a fosílnych palív však každým rokom narastá, čo bude mať skôr či neskôr fatálne následky a dosahy na celú našu planétu.
Koniec súčasnej éry
Doteraz sme v Magazíne o knihách priniesli niekoľko kníh spojených s klimatickými zmenami. Apelujeme tým na dôležitosť tohto veľmi alarmujúceho stavu našej Zeme, a preto sme aj v predošlom čísle urobili „knihou mesiaca“ V korunách stromov (prel. Samuel Marec, Premedia 2020) od oceňovaného autora Richarda Powersa.