Článok sme aktualizovali po znovuotvorení galérií.
BRATISLAVA. Z duše nenávidel gýč a diletantizmus v umení. A za svoj názor na to, ako má vyzerať umenie, bol ochotný sa i pohádať.
Edmund Gwerk bol nielen významný umelec, ale i nekompromisný kritik.
Temperamentný maliar náruživo bojoval za autentickú tvorbu, obhajoval tvorivú silu a individualitu. Tvrdil, že maliar musí byť intelektuál.
Sám bol mimoriadne vzdelaný a sčítaný nielen vo výtvarnom umení, ale vo všetkých oblastiach umenia. Intelekt bol preňho rovnako dôležitou súčasťou jeho tvorby ako intuícia.
A predsa, keď bolo treba urobiť niečo na objednávku, nemal problém ísť aj proti svojmu presvedčeniu. Ako ateista tak namaľoval veľký oltárny obraz pre evanjelický kostol v Pukanci.

Dokonca namaľoval i portrét Hitlera, pričom počas druhej svetovej vojny bol v protifašistickom odboji a zúčastnil sa aj na Slovenskom národnom povstaní.
"Veľmi striktne rozdeľoval medzi svojou voľnou tvorbou a tvorbou na objednávky. Zákazky urobil remeselne vždy veľmi dobre, ale pokiaľ žil, nikdy tieto diela nevystavoval na výstavách.
Mal rozporuplnú osobnosť, obhajoval autenticitu umenia, ale sám pristal aj na kompromisy," hovorí pre SME kurátorka Zsófia Kiss-Szemán.
V Galérii mesta Bratislavy pripravila z diel Edmunda Gwerka veľkú výstavu pod názvom Paralely a paradoxy. Predstavuje osemdesiat autorových vrcholných diel a podáva obraz o celej jeho tvorbe od 20. do 40. rokov 20. storočia.
Galéria je po dlhotrvajúcom lockdowne pre verejnosť opäť otvorená od 20. apríla.
V prírode sa cítil najlepšie
Osobnosť Edmunda Gwerka v Banskej Štiavnici formovalo nie veľmi šťastné detstvo. Už ako štvorročný prišiel o matku a jej stratu znášal veľmi ťažko. Vnímal to celý život ako veľkú nespravodlivosť.