Prítomnosť niektorých slov v jazyku považujeme za takú samozrejmú, že si neuvedomujeme a ani nepoznáme okolnosti ich vzniku. O to zaujímavejšie je potom pozrieť sa na širší spoločenský kontext slova, ktoré ovplyvnilo celé 20. storočie, a jeho vplyv sa nezmenšuje ani naďalej. Za také slovo možno označiť „robot“. Sté výročie uvedenia hry R. U. R. pripomína aj znamenitý komiks od Kateřiny Čupovej.

Známa historka tvrdí, že slovo „robot“ vymyslel brat Karla Čapka (1890 – 1938), výtvarník Josef Čapek (1887 – 1945), ktorý navrhoval aj kostýmy pre divadelné uvedenie hry R. U. R. v januári roku 1921.
Označenie robot sa v priebehu rokov veľmi dobre uchytilo, ale zatiaľ čo v súčasnosti si pod týmto pojmom predstavujeme aj neživotný mechanizmus, Čapek opísal organické humanoidné bytosti, ktoré by sme v súčasnosti označili skôr ako androidov.
Kým sa dostaneme k samotnému komiksu, uveďme zopár príkladov z histórie, ktoré svedčia o tom, že ľudí táto téma fascinovala už od dávnych čias.
Superstručná história robotiky
Predstavy o umelých bytostiach existovali už dávno v minulosti, stretávame sa s nimi už v mytológiách, veľmi známou sa stala oživená socha sochára Pygmaliona, golemovia zo židovských mýtov alebo homunkulovia z dielní alchymistov.