Na chlieb, víno a vodu zatiaľ majú, aj za cenu, že išli robiť nekvalifikované práce. Spomalenie celej spoločnosti ich nezastavilo v tvorbe, skôr naopak. Mali možnosť ju zintenzívniť i prehodnotiť. Radi by sa vrátili do starých koľají, ale tušia, že to už nepôjde.
Na otázku, ako rok s pandémiou ovplyvnil ich život a tvorbu odpovedajú:
Marek Ormandík, výtvarník
Juraj Bača, herec
Boris, spevák Catastrofy
Lucia Oleňová, výtvarníčka, víťazka ceny Maľba roka 2019
Branči Kováč - Vec, raper
Jana Farmanová, výtvarníčka
Judita Hansman, herečka a principálka Prešporského divadla
František Lintner, hudobník a novinár
Daniela Krajčová, výtvarníčka a víťazka Ceny Oskára Čepana 2020
Kvet Nguyen, fotografka
Tomáš Kompaník, grafický dizajnér
Ivana Gibová, spisovateľka
Marcel Duchoň, gitarista v kapele Davová psychóza
Marek Ormandík, výtvarník

"Tvorím pravidelne. A furt. Zrejme v týchto časoch aj viac, ako inokedy. Keďže mi ubudlo veľa iných aktivít, nahradil som ich prácou. Okrem ateliérového maľovania teda ešte po večeroch okupujem jedálenský stôl a kreslím.
Od začiatku pandémie si tak vediem obrázkový, nonsensový koronadenník. Téma je jasná. Karantéma. Kríza mi tak paradoxne zdvojnásobila pracovné nasadenie. Počas covidového roku som vytvoril stovky obrazov kresieb. Otázka znie, čo s nimi. Z pochopiteľných dôvodov sa teraz zberatelia aj galérie odmlčali.
Podarilo sa nám s manželkou Renatou otvoriť v decembri profilovú výstavu v galérii Nebalke. Žiaľ, len na 11 dní. Teraz je tam zamknutá (výstava, nie Renata), hibernuje a čaká na možné znovuzrodenie. Ďalšie moje samostatné výstavy v Česku, Poľsku aj na Slovensku boli zrušené skôr, ako mali šancu vzniknúť.
Prezentujem teda svoju prácu po internetoch. Odkedy som do šuplíka odložil (na horšie časy) nezničiteľnú tlačidlovú Nokiu a vymenil ju za prístroj s dotykovou obrazovkou, našli si ma aj sociálne siete. Moje profily na FB a IG, sú však úplne asociálne, bezpriateľové. Využívam ich len tak, ako aj moju webovú stránku, na svoju permanentnú, ale neustále aktualizovanú, virtuálnu galériu.

V tomto období mám viac času na fajnovosti, špeciálne projekty. Ilustroval som bibliofíliu poézie Omara Chajjáma (preklad Ľubo Feldek) a takisto Dávidom Rotterom zhudobnenú Rúfusovu poéziu (spev Peter Lipa). Pracujem na "coveroch" albumov z portfólia Oskara Rózsu, ktoré budú vychádzať na malonákladových LP-čkach. Dokončil som (s Waldemarom Švábenským) aj roky odkladaný, animovaný klip pre Prezidenta Lourajdera.
Inými slovami tvorba - o. k., ostatné dosť na prd. Nervozita, neistota, úzkosť je v celej spoločnosti a prelieza aj k nám domov. Ešteže vonku je pekne."
Juraj Bača, herec

"V úvodzovkách 'vďaka' covidu sa môj život otočil o 180 stupňov. Rozbiehajúci sa vlak v podobe ponúk do filmov a seriálov sa nieže pribrzdil, ale vykoľajil a už rok chátra na tom istom mieste. Bez pomoci štátu ho jednoducho nedostanem späť na koľaje.
Boli fázy hnevu, frustrácie, ale napokon som ten stav prijal a povedal som si, že nemá význam strácať energiu a šíriť túto frustráciu ďalej. Preto som sa rozhodol venovať sa nápadom, ktoré som už dlhšie nosil v hlave, ale nikdy na ne nebol čas.
Prehodnotil som množstvo svojich aktivít, bez ktorých som si nevedel predstaviť život. Zrazu neboli a ja som si uvedomil, že sa dá žiť aj omnoho pomalšie. Začal som omnoho komplexnejšie vnímať problematiky, ktorých som bol predtým iba pasívnou súčasťou.