Takmer tridsať rokov od prvého vydania opäť vyšla priekopnícka a dnes už takmer legendárna práca jedného z najvýznamnejších slovenských historikov Ivana Kamenca, v ktorej mapuje vývin, priebeh a následky „riešenia židovskej otázky“ za slovenského štátu.

Téma holokaustu na Slovensku, ktorá dnes často vyvoláva viac emotívne než racionálne reakcie, je v súčasnosti možno ešte aktuálnejšia než v čase prvého vydania knihy, keďže sa čoraz častejšie v určitej časti spoločnosti podsúvajú zjednodušujúce naratívy o tom, že za prenasledovanie a deportácie ľudácka vláda vlastne nemohla, lebo bola pod nacistickým tlakom, alebo, čo je ešte horšie, že holokaust tu buď vôbec nebol, alebo si zaň židia mohli sami.
Osud knihy
Ivan Kamenec napísal text knihy pred päťdesiatimi rokmi ako svoju dizertačnú prácu na pôde Historického ústavu SAV na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov.

Jeho školiteľom bol vtedy ďalší významný slovenský historik Ľubomír Lipták, ktorý však musel z politických dôvodov z Historického ústavu odísť. Keď Ivan Kamenec prácu v decembri 1971 obhajoval, jeho oponenti mu odporúčali, aby ju vydal vo forme monografie.
V atmosfére začínajúcej sa normalizácie bola však téma holokaustu citlivá a cenzori jej vydanie nakoniec nepovolili: vyčítali mu, že sa zaoberá negatívnymi témami národných dejín, aj to, že je nemarxistická.