BRATISLAVA. Už vyše desať rokov s kamerou mapuje témy extrémizmu, nacionalizmu, xenofóbie.
Nakrúca protesty prívržencov extrémnej pravice proti Rómom, migrantom, LGBT komunite - na Slovensku, v Česku, Poľsku i v ďalších krajinách. Pridáva ich na svoj youtube kanál, kde ich videlo už viac ako 17 miliónov ľudí.
Tomáš Rafa bol ešte študentom na Akadémii umení v Banskej Bystrici, keď v roku 2009 vznikol v Michalovciach prvý segregačný múr v novodobej histórii Slovenska.

"Oficiálne sa volal Športový múr a mal slúžiť športovým aktivitám. Podľa internetovej stránky mesta Michalovce bolo možné si tam zahrať volejbal, futbal. V skutočnosti však oddeľoval rómsku osadu od panelákovej štvrte, ktorá sa volá Východ.
Rozhodol som sa na to zareagovať a zorganizoval som pri múre futbalový zápas s rómskymi deťmi. Bolo to vo februári 2010, všade navôkol bolo blato. Nakrútil som z toho krátke minútové video, ktoré som uverejnil v online priestore a vzbudilo ohlas," opisuje Tomáš Rafa.
Dodáva, že vtedy si uvedomil, že rola umelca môže mať veľký spoločenský dosah a že audiovizuálne prostriedky majú potenciál vytvoriť verejnú diskusiu.
Z materiálov, ktoré nakrútil v roku 2015 a 2016 počas utečeneckej krízy, v čase pandémie dokončil svoj prvý celovečerný dokumentárny film. Pod názvom Utečenci sú tu vítaní bude mať premiéru 14. marca na streamovacej platforme DAfilms.
Európa sklamala niekoľkokrát
Tomáš Rafa filmom divákov vracia do obdobia, keď tisícky utečencov denne mierili loďami k brehom Európy, tí, ktorí túto cestu prežili, pomocou pašerákov alebo peši putovali stovky kilometrov cez hory, lesy a cesty balkánskych krajín na hranice Európskej únie, s cieľom vysnívaného Nemecka.