Knihy sú aj v ťažkých časoch záchrannou sieťou. A problémy, ktoré koronavírus a opakované lockdowny priniesli celému štátu, knižný trh zatiaľ prežíva ako miernu formu ochorenia.
Nebudeme si dávať ružové okuliare, vlády tejto krajiny nikdy nepovažovali kultúru za prioritu. A dodnes si ani súčasná vláda nepripustila, že kultúra je to, čo drží spoločnosť pri živote. Knihy a filmy nám pomáhali a pomáhajú prežiť. A kupovanie kníh cez e-shopy zatiaľ udržuje vydavateľstvá a kníhkupectvá pri živote.

Podľa vyjadrenia predsedu Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenska Juraja Hegera o knižnom segmente „koniec podnikania bude len výnimočný (a spojený s inými alebo predchádzajúcimi faktormi)“.
Zatvorené kníhkupectvá
Najbolestivejšou časťou celého knižného sveta sú kamenné obchody. Keďže vláda si myslí, že potrebujeme len jesť a umývať si zuby, pravidlá núdzového stavu opakovane zatvárali spolu s ďalšími obchodmi aj kníhkupectvá.

„Jarný, jesenný a zimný lockdown sa postaral o výrazné zníženie tržieb,“ hovorí Vladimír Tomko, generálny riaditeľ najväčšej kníhkupeckej siete Panta Rhei. „Pre nás je najdôležitejším obdobím z hľadiska tržieb vianočné obdobie, keď sme museli naše prevádzky zatvárať a fungoval iba e-shop. Urobili sme počas roka viacero opatrení, aby sme boli naďalej dostupní našim zákazníkom. E-shop, samozrejme, nedorovná váhu tržieb kamenným kníhkupectvám. Kníhkupectvo je priestor, ktorý je zážitkom, v ktorom sa zákazníci cítia prijemne, preto sa k nám medzi lockdownami vrátili a mnohí sa na ten moment veľmi tešili.“
Michal Meško, šéf najväčšieho slovenského e-shopu s knihami Martinus, zhodnotil rok podobne, aj keď ako najväčší e-shop majú najširšiu a najvernejšiu základňu: „Obraty v kamenných kníhkupectvách nám poklesli (hoci sme otvorili aj ďalšie kníhkupectvo v Prešove), v kaviarňach ešte výraznejšie, no našťastie tieto výpadky sa nám podarilo nahradiť zvýšenou aktivitou v online a v celkových číslach sme oproti roku 2019