BRATISLAVA. Nie je to ani úplná novinka či vynález posledných rokov, no predsa je pre mnohých stále nepochopiteľný.
Bitcoin je stále záhada i pre dospelých, tak čo už o ňom môžu vedieť deti? A vlastne, prečo by aj mali?
Lenže deti sa o bitcoinoch už čo-to dozvedeli a tak otázkami zaplavujú svojich rodičov, ktorí - ak nič nevedia - ťažko zodpovedajú zvedavé detské otázky. A keď nevedia nič rodičia, prichádza na rad učiteľ, ten predsa musí vedieť všetko.
Problém je, keď nevie. To si začali uvedomovať aj slovenskí učitelia a keď začali pátrať po zrozumiteľných materiáloch o bitcoinoch, nič nenašli.

Dopyt učiteľov sa cez kamarátku dostal k podnikateľovi a lektorovi v oblasti bitcoinu Dušanovi Matuškovi. A rozhodol sa, že to zmení.
"Bitcoin je ako internet v 90. rokoch, neprebádané územie. Videl som reportáže z toho obdobia, moderátori sa v nich pýtali, čo je to zavináč, čo je to e-mail. Dnes je to priam úsmevné, ale vtedy to bola úplne nová vec. Bitcoin je podľa mňa dnes v podobnej fáze - veľa ľudí sa pýta, čo to je a ako to funguje. V budúcnosti nebudeme musieť technicky opísať jadro bitcoinu, tak ako ani dnes bežný používateľ nevie opísať, ako presne technicky funguje internet, ale využívame ho v náš prospech. A aj kryptomeny budú ľudia využívať vo svoj prospech na ochranu hodnoty, ktorú vytvárajú, svojho majetku a finančného súkromia," hovorí Dušan Matuška.
O bitcoinoch vydáva knižku Bitcoinové peniaze, určenú najmä pre školy a zvedavých žiakov. No siahnuť po nej môžu aj ich rodičia a vôbec všetci, kto chcú pochopiť virtuálne peniaze.