Nemecký a slovenský knižný trh sa v poslednej dobe približujú v obľúbenosti rovnakých autorov, ale napriek tomu možno stále vidieť zásadné rozdiely. Niektoré sú spôsobené ich veľkosťou a štruktúrou, iné zas odlišnými hodnotovými nastaveniami.
Aj šesťminútová relácia o knihách by chýbala
Rozhlasová stanica WDR3 zrušila pravidelnú reláciu Buchrezension, v ktorej predstavila každý pracovný deň o 6:45 jednu knihu. Nemeckí autori spísali petíciu, v ktorej sa dôrazne dožadujú jej obnovenia. Obávajú sa totiž, že zvlášť v týchto nahnutých časoch prídu o dôležitý priestor, v rámci ktorého boli prezentované ich diela.

Môže ale absencia týchto pravidelných komentárov citeľne chýbať? Podpísaní autori trvajú na tom, že určite áno. Jedna kniha denne predstavuje vyše 250 titulov ročne a to už nie je malé číslo. V krajine, kde vychádza každý deň približne rovnaký počet kníh, je pre spisovateľov každý komunikačný kanál kľúčový.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že cez sociálne siete sa dostanú k čitateľom ľahšie. Ale zvyk je železná košeľa. V očiach verejnosti má redaktor, ktorý prečíta niekoľko pochvalných či kritických slov, ešte stále vysoký kredit.
Vedenie rádia sa bráni, že len mení štruktúru vysielania a literatúra nepôjde na druhú koľaj. Aj prvý program nemeckej televízie zrušil regionálny Buchjournal, nakoľko ARD má v ponuke magazín o knižných novinách Druckfrisch.