Knihy vnímame ako rozptýlenie i poučenie, ako príjemný doplnok k životu, ale aj ako zásadné dokumenty čias. Môžu byť dokonca také závažné, že sa na ne odvolávajú celé civilizácie a ich existenciu považujú za zázrak, zjavenie či dogmu. A môžu byť aj také, ktoré si tajne čítame pod perinou.
Kolektív autorov britského vydavateľstva Dorling Kindersley vytvoril krásnu publikáciu Knihy, ktoré ovplyvnili dejiny (prel. Ivana Krekáňová, Ikar 2021). Je to kniha, vďaka ktorej sa dostanete do blízkosti rukopisov a prvotlačí, ktoré môžete obdivovať väčšinou len pod prísnym dohľadom kamier v múzeách, chránené nepriestrelným sklom či podriemkávajúcimi strážnikmi.
Výber
Ako to už pri takýchto prehľadových knihách býva, autorský kolektív sa rozhodol pre najjednoduchšiu cestu časovej postupnosti od najstarších dejín po 21. storočie.

Ako píše v predhovore britský spisovateľ a známy rozhlasový moderátor James Naughte: „Staré či nové knihy zvolené do tohto výberu menili životy a pripomínajú nám, kým sme. Sú zároveň zrkadlom aj svetlom – vidíme v nich samých seba s nemilosrdnou úprimnosťou, ale sú aj svetlom, ktoré nás vedie tmavými miestami, neznámymi alebo nebezpečnými.“
V knihe sa stretávajú Staroegyptské knihy mŕtvych a Malý princ, Guttenbergova Biblia a komický Tristram Shandy Lawrencea Sterna, Mahábharátá a Druhé pohlavie Simone de Beauvoirovej. Kritériom výberu boli, samozrejme, historická hodnota a vplyv, ktoré texty mali na jednotlivé civilizácie, či už ako knihy posvätné, ale aj knihy vedecké či umelecké.