SME

Tanečníkom vzala pandémia to najcennejšie – tancovanie

Telo ako dôkaz.

Margaux Bortoluzzi Margaux Bortoluzzi (Zdroj: Martin Črep)

Telo je vzácny, jedinečný nástroj. V prípade profesionálnych tanečníkov si vyžaduje každodennú prípravu, ktorou je špeciálny tréning. Ešte donedávna by si dovolili netancovať maximálne mesiac, a to počas divadelných prázdnin. Aké následky však môže priniesť baletným súborom na celom svete vynútená prestávka trvajúca vyše roka, keď mohli trénovať len doma?

Parížske korene

Pred 360 rokmi, v roku 1661, založil francúzsky kráľ Ľudovít XIV. Académie royale de danse – Kráľovskú akadémiu tanca, ktorej vznik odštartoval cestu profesionálneho baletu. Úlohou akadémie bolo zvyšovanie úrovne spoločenského a divadelného tanca a zachovanie čistoty štýlov.

SkryťVypnúť reklamu

V nej sa kodifikovali aj základné prvky techniky klasického tanca a položili základy baletnej francúzskej terminológie. Vďaka ustálenej terminológii rozumejú názvom ako demi-plié, entrechats či cabriole tanečníci na celom svete.

Prvému riaditeľovi akadémie Pierrovi Beauchampovi sa pripisuje identifikácia piatich základných pozícií techniky klasického tanca, pre ktoré je charakteristický princíp en dehors – dolné končatiny vytočené v deväťdesiatstupňovom uhle.

Beauchamp systematizoval výučbu dobových tancov, no o tréningu, aký poznáme dnes, v období vrcholného baroka ešte nemohla byť reč. Štruktúra dnešného baletného tréningu vznikla na prelome 18. a 19. storočia, počas éry baletného majstra Carla Blasisa, odvtedy prešiel tréning nevídaným vývojom.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes má ustálenú štruktúru, ktorá sa delí na cvičenia pri tyči, cvičenia v priestore, skoky a v prípade dievčat aj cviky na špičkách. Je vybudovaný tak, aby udržiaval telo vo vrcholnej forme pripravené na záťaž, ktorú prinášajú skúšky a vystúpenia.

Tento proces sa nezaobíde bez priestrannej baletnej sály, sprievodu klavíra, baletného majstra, spolupráce a súhry medzi tanečníkmi.

Vrcholoví športovci

Hodinu až hodinu a pol trvajúci tréning pod dohľadom profesionálneho baletného majstra je základom rozvoja profesionálneho tanečníka. Pripravuje telo na sériu niekoľkohodinových skúšok divadelného repertoáru.

Zaužívanou praxou je, že tanečník strávi v baletnej sále až sedem hodín denne. Tie predstavujú mimoriadnu fyzickú záťaž, bez ktorej nie je možné nadobudnúť kondíciu a zručnosti potrebné pre výkon na javisku.

SkryťVypnúť reklamu

Tréningový proces tanečníka sa môže bez akéhokoľvek zveličovania prirovnať k tréningu vrcholových športovcov. Dlhodobá absencia plnohodnotného tréningu je pre profesionálneho tanečníka likvidačná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Balet vo virtuálnom svete nefunguje

Uplynulý rok poznačený pandémiou bol výzvou, s ktorou sa každá profesia musela vyrovnať po svojom. Tanečníci museli z jedného dňa na druhý opustiť baletné sály a nájsť spôsoby, ako cvičiť individuálne alebo vo virtuálnych skupinách, zapojiť svoju kreativitu, experimentovať.

Na sociálnych sieťach sa objavovali ukážky z tréningov, ktoré z domovov viedli tanečné hviezdy z prestížnych svetových baletných súborov od Moskvy cez Paríž a Londýn až po San Francisco.

Pre laikov boli online tréningy oknom do tréningového procesu odhaľujúcim nesmierne množstvo prípravy, odhodlania a vášne pre tanec. Online priestor ponúkol baletným umelcom možnosť ostať v kontakte so svojím publikom a vďaka novým platformám získal aj nových fanúšikov.

SkryťVypnúť reklamu

Na tento priaznivý trend nadviazali aj tanečníci Baletu SND, ktorí doma vytvorili sériu rozcvičiek. Videá zverejnené na sociálnych sieťach sa stali súčasťou projektu SND Doma.

Kreativita umelcov sa prejavila aj v spote inšpirovanom baletom Parížskej opery, ktorý odvysielala aj Slovenská televízia. Ale ani tieto či podobné aktivity nič nezmenili na skutočnosti, že tréning doma nie je pre tanečníkov optimálne riešenie. Tanec je skrátka priveľmi interaktívny pre virtuálny svet.

Profesia v ohrození

Profesionálny tanečník nadobúda pohybové kvality od útleho detstva. Odborným a pravidelným tréningovým procesom získava silu, rozsah pohybu, eleganciu a ľahkosť, buduje muzikalitu a tanečnosť.

Krátkodobý výpadok z tréningového procesu nemá výrazný vplyv na tanečníkovu výkonnosť, no dlhodobá absencia tréningu ohrozuje jeho kondíciu, svalový tonus aj koordináciu pohybu.

SkryťVypnúť reklamu

Pedagogička na Katedre tanečnej tvorby VŠMU a autorka publikácie Prevencia úrazovosti profesionálnych tanečníkov Ľubica Orovnická

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7VMV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 338
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 778
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 591
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 748
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 694
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 404
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 705
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu