Čo sa jednému hnusí, iného môže fascinovať. Pravdivosť tohto tvrdenia sa často ukazuje v rodinách s malými deťmi, ktoré bez ostychu a plné nadšenia rozprávajú o hovienkach alebo prdoch.
Už škôlkar má v mnohom jasno. Niektoré jeho názory a témy rozhovorov vyvolávajú u rodičov hrdosť a neodškriepiteľné potvrdenie geniality potomka, iné prinášajú nepochopenie alebo znechutenie či nádej, že dieťa to čoskoro prejde.

Medzi odlišne vnímané (dieťa verzus rodič) témy patria výkaly, prdenie, grganie a iné nevábnosti (teória i prax). Dieťa (asi od šiestich rokov) môže čerpať relevantné informácie nielen u znechutených príbuzných a v praxi, ale aj na stránkach niekoľkých detských kníh.
Smrdíš!
Kniha od Cliva Gifforda sa nesnaží získať si detskú priazeň milou obálkou a lákavým názvom. Obálka ponúka pohľad na zopár zdrojov smradu. To by sa dalo predýchať, ale ona zachádza ešte ďalej. Jej názov čitateľovi drsne odkazuje – smrdíš! Áno, kniha drzo konštatuje, že čitateľ smrdí, ale hneď dodáva, že smrdí aj všetko ostatné, a preto recenzentka odporúča neuraziť sa na túto knižnú trúfalosť a pustiť knihu k slovu...

Zápach, hoc iba v knižnej podobe síce nepoteší citlivé nošteky, ale dokáže zaúčinkovať aj pozitívne. Prekvapiť, šokovať, obohatiť o nové poznatky. Autor pútavo vysvetľuje, ako funguje čuch, čo je zápach, a prináša bohatú nádielku zaujímavostí, napríklad že pot niektorých ľudí je farebný alebo že asi 99 percent prdu tvoria nezapáchajúce plyny.
Zápach nás sprevádza odjakživa a nie všetci naši predkovia iba čakali, kým zmizne. Hippokrates hľadal pôvod choroby pomocou ovoniavania dychu pacientov, zápach sa využíval v boji proti morovej epidémii, a tiež v rôznych desivých verziách aj na bojisku s cieľom vyhrať nad nepriateľom (katapultovanie mršín, výkalov atď.).