O financovaní, podpore či nepodpore tzv. veľkej kultúry sa toho v médiách napísalo za posledné roky veľa. Ako to vyzerá s financovaním kultúry v krajoch?
Na Slovensku máme osem samosprávnych krajov, teda vyšších územných celkov (VÚC). Toto členenie zaviedla ešte Mečiarova vláda v roku 1996 a potvrdila Dzurindova v roku 2001.

Samostatné a jedinečné legislatívne postavenie má Bratislava ako hlavné mesto, sídlia v nej inštitúcie ako SNG, SND, Slovenská filharmónia či SNM a ďalšie a je tu najväčšia koncentrácia mestského obyvateľstva, aj preto je zaradená do porovnania.
Pozrime sa na financovanie kultúry a na to, ako jednotlivé VÚC financujú zriaďovanú a nezriaďovanú kultúru v krajoch.
Nájsť spoločného menovateľa na porovnanie je náročné, ale pokúsme sa o to, veď chceme poznať, či jestvujú rozdiely vo financovaní kultúry a ak sú, či sú dané napríklad geograficky, alebo jednoducho tým, že krajom kultúrne organizácie (KO) prischli pri vzniku? Alebo hrajú úlohu iné faktory?
Niečo z národopisu
Rozdiely medzi krajmi sú veľké, najpočetnejší Prešovský má vyše 825-tisíc obyvateľov, zatiaľ čo najrozsiahlejší Banskobystrický (9454 km2) má takmer o 170-tisíc obyvateľov menej – iba 640-tisíc.
Bratislava má oficiálne 466-tisíc obyvateľov, ale iba 367 km2, no a Bratislavský samosprávny kraj, ktorý sa začína za hranicami hlavného mesta, má 2057 km2, ale takmer 670-tisíc obyvateľov.
Nájdime spoločného menovateľa
Na porovnanie financovania kultúry sme si zvolili tieto ukazovatele: bežné výdavky kraja, výdavky na kultúru a ich percentuálny pomer. Zámerne neporovnávame kapitálové investície, teda investície do technológií a zariadení KO, rekonštrukcií či obnov, bez ktorých nemôžu plnohodnotne fungovať.