Historickú budovu Slovenského národného divadla čaká rozsiahla rekonštrukcia. Tá by podľa odborníkov mala zohľadňovať aj jej históriu. JANA LASLAVÍKOVÁ z Historického ústavu SAV v rozhovore hovorí o tom, aký bol divadelný život v Prešporku, za akých okolností budova vznikla a akí boli architekti Fellner a Helmer, ktorí ju navrhli.
Historická budova Slovenského národného divadla, ktorá sa chystá do rekonštrukcie, slúži už 135 rokov. Ani zďaleka to však nebol prvý a jediný divadelný priestor vo vtedajšom Prešporku. Ktoré budovy slúžili divadlu?
Systematický divadelný život začal v Prešporku silnieť v 18. storočí za vlády Márie Terézia, ktorá chcela podporiť mesto. Prvý divadelný priestor s pravidelnou prevádzkou bol Zelený dom, ktorý dodnes stojí na rohu Hlavného námestia.

V tomto divadle boli dokonca lóže, no bolo pomerne malé a onedlho kapacitne ani bezpečnostne nestačilo. Neskôr mesto zhruba na rovnakom mieste, kde stojí dnešná historická budova SND, postavilo budovu mestského divadla.
Na petržalskej strane Dunaja bola letná nekrytá Aréna a na pozemkoch rodu Pálffyovcov pod Hradom existovala sála určená na koncertné a divadelné produkcie. Divadelný priestor mal na konci 18. storočia vo svojom paláci aj gróf Erdődy. V danom období to rozhodne nebolo málo, minimálne toľko ako vo Viedni.
Na mieste dnešnej historickej budovy teda stálo iné divadlo. Táto budova slúžila iba sto rokov. Prečo tak krátko?
Nechcem byť uštipačná, ale keď myslím na budovy PKO alebo Istropolisu, tak je zrejmé, že ani jedna z nich neslúžila ani toľko.