Príbeh, v ktorom sa snúbi všetko podstatné, na čo moderný človek mnohokrát zabúda

Malý strom amerického spisovateľa Forresta Cartera je poetickou oslavou života spätého s prírodou a zároveň obžalobou systému, ktorý neľútostne zaobchádzal s Indiánmi. Opisuje život severoamerického indiánskeho kmeňa Čerokíov, ich zvyky a tradície, múdrosť, spôsob lovu, hospodárenia, ale aj dôsledky odsunu pôvodných obyvateľov Ameriky na okraj vtedajšej spoločnosti. Vzhľadom na veľký záujem ju vydavateľstvo Artforum publikovalo už po tretí raz, opäť v preklade Jarmily Samcovej, ktorej preklad bol zaradený na Čestnú listinu IBBY 2006.
Kontroverzná minulosť autora
Kniha sa po autorovej smrti stala svetovým bestsellerom, ale literárne vody poriadne rozvírila aj vtedy, keď vyšla najavo pravda o ňom samom. Tvrdil, že je sirota, ktorú vychovali Indiáni, a obsah vydával za skutočný príbeh. Podozrenia začali klíčiť ešte počas jeho života a vzrástli krátko potom, čo román v roku 1991 získal ocenenie Americkej asociácie kníhkupcov.

Carter bol identifikovaný ako Asa Earl Carter, člen Ku-klux-klanu, stúpenec rasovej nerovnosti a autor neslávne známeho výroku napísaného v prejave bývalého guvernéra Alabamy Georgea Wallacea: Segregácia dnes, segregácia zajtra, segregácia navždy! Ako mohol niekto, kto vykrikoval o beštialite černochov, tak dojímavo písať o utláčaných Indiánoch?
V snahe zakryť svoju minulosť až do smrti v roku 1979 tvrdil, že Forrest a Asa nie je tá istá osoba. Po prevalení pravdy dokonca Oprah Winfreyová stiahla knihu zo svojho zoznamu odporúčaných diel.
Dnes už môžeme len polemizovať o tom, či napísanie láskyplného príbehu o chlapcovi, ktorý vedel hovoriť so stromami, bolo aktom ľútosti bývalého rasistu alebo iba aktom rasistického pokrytectva.