Počas lockdownu aj obyvatelia rakúskej metropoly vyhľadávali odľahlejšie miesta, kde by sa v pokoji mohli poprechádzať a neohrozovať pritom seba ani druhých. Možno to bude na prvý pohľad znieť zvláštne, ale pre viacerých sa takýmto miestom stali aj zátišia jedného pozoruhodného viedenského cintorína.
Staré symboly a orgovány
Reč je o cintoríne v mestskej časti Sankt Marx v 3. viedenskom okrese, priamo pod moderným nadjazdom juhovýchodnej tangenty A23, po ktorej prichádzajú do Viedne aj autá z Bratislavy.

Keďže v Rakúsku nie je nariadené nosenie rúšok na takýchto voľných priestranstvách, práve v máji si tu človek môže plnými dúškami vychutnať intenzívnu vôňu orgovánu. Nikde inde vo Viedni sa totiž nenájde na jednom mieste toľko orgovánových kríkov!
Navyše, tento historický klenot je jediným zachovaným cintorínom z obdobia biedermeiera (z pôvodných piatich). Osvietený panovník Jozef II. z hygienických dôvodov nariadil zriadenie nových pohrebných miest mimo mesta.
Tak vznikol aj Sankt Marxer Friedhof, pomenovaný podľa Nemocnice sv. Marka, v ktorej sa chorí liečili už od stredoveku. Cintorín sa používal v rokoch 1784 až 1874.

Dodnes sa z osemtisíc náhrobkov zachovalo 5600 – s nápismi alebo už bez nich, ozdobených masívnymi krížmi, kamennými vázami s vytekajúcou pokrčenou látkou alebo anjelmi, ktorým už vietor, čas a dážď zmyli kus podoby alebo krídel. V ruke zvyčajne držia zhasnutú fakľu, knihu histórie alebo trúbku osudu.