Na Slovensku chýbajú pozitívne vzory najmä pre deti a mládež. Pritom sme v dejinách mali a aj máme veľa šikovných ľudí, ktorí boli a sú často takí ako my, mnohí sa nenarodili do ideálnej situácie, ideálnej rodiny a v ideálnom čase, ale mali nejaký sen a išli za ním. A vďaka tomu zmenili Slovensko a neraz aj svet, hovorí Gabriela Beregházyová, jedna z troch spoluautorov knihy Super Slováci. 50 Slovákov, ktorí zmenili svet.
Päťdesiat osobností, od Svätopluka po Zuzanu Čaputovú, od Anny Jurkovičovej po Mariku Gombitovú, od Jána Popluhára po Petru Vlhovú, od majstra Pavla z Levoče po Emíliu Vášáryovú... Dvojjazyčná kniha trojice autorov (okrem Beregházyovej aj Zuzana Palovic a David Keys) ponúka veľmi pestrú vzorku spoločnosti, kde sú aj dve kontroverzné postavy slovenských politických dejín.

Gabriela a Zuzana sú už známa dvojica, ktorá vniesla do slovenského diskurzu o dejinách tri knihy – Slovensko. Legenda lipy, Veľký návrat a Československo: Za železnou oponou. Teraz sa ešte viac ako v minulosti zamerali na deti a mládež a tomu podriadili celú koncepciu najnovšej publikácie.
Tá sa zrodila počas turné po slovenských školách s knihou Československo za železnou oponou. „V rámci tejto knihy sme urobili veľké turné po stredných školách a po stretnutiach s asi dvetisíc študentmi sme si všimli, že často nemajú záujem snívať a niečo dosiahnuť.
Ani im nenapadne, že by mohli sami snívať a niečo dokázať v živote,“ hovorí Gabriela a dodáva, že tam sa zrodila myšlienka o potrebe vzorov pre najmladšiu generáciu. „Ja som vyrastala v Kanade a USA a doktorát som robila v Anglicku. Všetky tri krajiny oslavujú svojich hrdinov, a tak majú ľudia od malička pred očami vzory hodné nasledovania.

Bola som prekvapená, že na Slovensku to tak nie je. Na krajine sú predsa najdôležitejší ľudia. Preto sme vytvorili túto knihu, aby sme Slovákom ukázali, že je toho veľa, na čo môžu byť hrdí,“ dodala Zuzana.
Podľa akého vzorca?
Nájsť do publikácie takú vzorku 50 osobností, aby bola dostatočne reprezentatívna a navyše aj zaujala predovšetkým mladého čitateľa, podľa Beregházyovej vo veku sedem až 16 rokov, si vyžadovalo vcelku presné kritériá.