V období, keď na Slovensku naplno kvitnú ovocné stromy i lásky, ulice hlavného mesta Austrálie pokrýva opŕchnuté lístie. Slnko je ostré, no vzduch už začína byť štipľavý. O slovo sa hlási jesenná melanchólia, pripomínajúca atmosféru starých európskych metropol. Poriadny kontrast, ak si uvedomíme, že Canberra je mesto mladé, prakticky bez nejakej ohromnej histórie.
Za nápad vybudovať nové hlavné mesto môže rivalita medzi Melbourne a Sydney. Spor sa skončil 1. januára 1901, keď 125. paragraf ústavy stanovil, že sídlo celonárodného parlamentu a vlády musí byť vybudované na zvláštnom území. Išlo o neveľké teritórium, ktoré sa vyčlenilo zo štátu Nový Južný Wales, nachádzajúce sa asi 160 km od Sydney.

Vládne územie dostalo pomenovanie Australian Capital Territory, čiže A. C. T. V roku 1911 bol vypísaný konkurz na naplánovanie hlavného mesta. Vyhral ho americký architekt Walter Burley Griffin, ktorý dostal odmenu 1750 libier. Zostávalo už len vymyslieť, ako sa bude metropola volať.
Objavilo sa vyše tisíc návrhov. Najbizarnejší z nich znel: Sydmeladperbrisho, čo je vlastne zlúčenina názvov najväčších austrálskych miest Sydney, Melbourne, Adelaide, Perth, Brisbane a Hobart. Nakoniec bol prijatý názov Canberra, čo v jazyku domorodcov (správnejšie: prvého národa) znamená „miesto zhromaždenia“.
Koho by zaujímal parlament?
Sprievodcovia turistom odporúčajú, aby v Canberre predovšetkým vyhľadali Parliamentary Triangle – Parlamentný trojuholník. Je to časť, kde stoja významné inštitúcie ako Parlament, Národná galéria a Národná knižnica.
V nej je uložených vyše milióna zväzkov. No ja som akosi nemal náladu ani na galériu, ani na knižnicu a na parlament, ktorého budova sa ako keby ustráchane chúlila do svahu Capital Hillu.