Katarína Soyka ako jedna z hláv vydavateľstva Hydra už zostavila niekoľko poviedkových antológií a napísala sedem romanticko-fantastických románov. Jedným z nich je rozsahovo útlejší román, azda skôr novela Mutácia z planéty Zem.

Tento 134-stranový, akčný a pritom aj romantický príbeh na pozadí sci-fi reálií v „kabelkovom“ vydaní robí z knihy ideálnu možnosť, ako si v lete uletieť, ak sa pre celosvetovú pandémiu stále nebude dať cestovať tak a tam, ako sme doteraz bývali zvyknutí. Je to ľahké, jednohubkové a svieže čítanie, akého u nás nevzniká veľa. V zahraničí sa žánru venujú skôr mužskí autori, preto space opera v podaní domácej autorky poteší ešte viac.
Mimozemšťania chovajú ľudí v rezerváciách
Soyka je vypísaná. Dokáže si ustrážiť koncepciu a vývoj príbehu aj pointu. V Mutácii na planéte Zem, ktorá nedávno vyšla aj vďaka príspevku Fondu na podporu umenia, sa stretávame s mladou Chilou a Turgom Tasychom.

Turgovia sú príslušníci mimozemskej rasy, sú väčší než ľudia, majú modrú pokožku a zvláštne modré oči, o ktorých si ľudia, prežívajúci mimo planéty Zem, posmešne šepkajú, že fungujú ako laser.
Turgovia sa považujú za nadradenú rasu. Ľuďom sú veľmi podobní, dokonca aj v reakciách a v emocionálnom prežívaní. Sú však vyspelejší, Zem si podrobili preto, aby ju ľudia nezničili, a ľudí, ktorých nevyhubili, zhromaždili v akýchsi rezerváciách, kde prežívajú ako poddajné, človečenstva zbavené existencie závislé od drogy tranquilite.
Funguje tak, že ak človek dostane tri dávky, navždy stratí svoje skutočné Ja a stáva sa od drogy definitívne a nenávratne závislým. Kolónie, kde takíto ľudia prežívajú, sú obohnané plotom, ale ten slúži len na to, aby sa nič nedostalo k ľuďom. Zdrogovaní ľudia, ktorí každý deň dostávajú svoju dávku, nie sú odbojní, nepokúšajú sa o útek a v podstate nič nevnímajú.