Clarice Lispectorová sa narodila v roku 1920 v Čečeľniku (dnes patrí Ukrajine) v židovskej rodine, ktorá veľmi trpela pogromami. Podarilo sa im utiecť do Brazílie k príbuzným. Už ako študentka práva začala písať poviedky a v roku 1943 sa preslávila prvým románom Blízko divokého srdca.

Kritici jasali a jeden z nich napísal: „Zatiaľ sme nezaznamenali senzačnejší debut, ktorý by donedávna neznáme meno vyniesol tak vysoko.“ Získala zaň Cenu Graҫu Aranhu.
Knihu napísala formou vnútorného monológu ženy Joany a jej štýl a jazykové prostriedky v tých časoch pôsobili skutočne novátorsky.
Prvotinu najlepšej brazílskej modernej spisovateľky si môžeme prečítať vďaka vydavateľstvu Portugalský inštitút a vynikajúcemu prekladu Jany Benkovej Marcelliovej, ktorá v roku 2018 rovnako famózne preložila aj antológiu tejto brazílskej legendy s názvom Všetky poviedky.
Hrdinka je cieľom sama sebe
Joana osirela veľmi skoro. Po smrti rodičov sa dostáva na výchovu k tete a strýkovi. Od prvého momentu vládne v dome napätá atmosféra a v Joane sa prebúdza nevábna vidina budúcnosti. Sama nevie, čo čaká od života, kým je a bude.