Kniha Scotta McClouda Ako rozumieť komiksu prvýkrát vyšla už v roku 1993. Je to klasické dielo o celej filozofii a tvorbe komiksu, ktoré sa teraz vďaka vydavateľstvu Monokel dostáva k čitateľom v slovenskom jazyku. Kniha Ako rozumieť komiksu nie je vekovo ohraničená. Okrem toho, že je to medzinárodný bestseller, slúži zároveň aj ako príručka storytellingu a vizuálnej komunikácie.
Čo je komiks

Keď Kurt Busiek pred mnohými rokmi predstavil Scottovi McCloudovi svet komiksov, ešte nikto z nich netušil, že myšlienka vytvoriť komiks o tom, ako rozumieť komiksom, bude v McCloudovi dozrievať deväť rokov. A že po pätnástich mesiacoch intenzívnej práce vznikne odborná publikácia Ako rozumieť komiksom, ktorej ambícia nie je o nič menšia, ako poodhaliť svet komiksov komunite vo svete non-fiction.

„Keď som bol chlapec, vedel som presne, čo sú to komiksy,“ začína svoje komiksové rozprávanie o komikse McCloud. „Boli to žiarivé, pestrofarebné časopisy plné braku, stupídnych zápletiek a chlapcov v elasťákoch.“ Presne toto si o komiksoch myslí mainstreamová komunita, azda bez ohľadu na vek. McCloud však dal komiksom druhú šancu vďaka svojmu priateľovi a obľúbil si ich. Veľmi si ich obľúbil. A ešte ako dieťa ich aj začal vytvárať.
Pustil sa do hľadania definície komiksu ako média. Odrazovým mostíkom mu bol výraz Willa Eisnera, ktorý komiks označoval ako sekvenčné umenie. Vtipným sledom obrázkov doplnených slovami sa dopracoval k formulácii, že komiks je zámerná juxtapozičná sekvencia kreslených a iných obrazov, určená na sprostredkovanie informácie a/alebo vyvolanie estetického zážitku. (Juxtapozícia je umiestnenie dvoch vecí vedľa seba, tak povediac plece pri pleci, píše McCloud.)