SME

Herec Nárožný: Kraus by ma z horiaceho domu nezachránil, východniari áno

Z českých hercov sa dnes môže vyzliecť len Ondřej Vetchý, hovorí.

Český herec Petr Nárožný počas preberania ceny Hercova misia. (Zdroj: SITA)

Koľko času budete potrebovať? Hodinu, však? Pre mňa to bude aj tak polovica dňa, pretože sa musím osprchovať, oholiť, obliecť, prísť a vypiť kávu.

Jeden z kráľov českej komédie PETR NÁROŽNÝ súhlasil s rozhovorom napoly s humorom, napoly vážne.

Na festivale ART FILM FEST v Košiciach sa mu rozhodli udeliť cenu za celoživotné dielo Hercova misia. Preňho je to príležitosť vrátiť sa do krajiny, kde strávil vojenskú službu a zažil tam jeden z najkrajších rokov svojho života - s ľuďmi, o ktorých si najprv myslel, že sú hlúpi a nemá si s nimi čo povedať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ochotne a vtipne ste súhlasili s týmto rozhovorom, napriek tomu som mala pocit, že ste prísny človek. Ste?

Kedysi som svojej žene povedal: Mám pocit, že sa ma niektorí ľudia boja. Cítia voči mne zvláštny rešpekt, nechápem to. Vždy som si predstavoval, že na ľudí pôsobím ako taký roztomilý šibal.

A moja žena takmer spadla z nôh. Ty že si roztomilý šibal? Preboha, veď ty sa vieš tak nepríjemne tváriť! Nechcel som jej veriť. Prekvapilo ma to rovnako, ako keď človeka prekvapí vlastný hlas z magnetofónu. Všetky hlasú znejú presne, len ten náš je iný. Všetci sú autentickí, len ja som nejaký divný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Horší.

Áno. Takže bude to tak, som prísny. Aj s najlepšími priateľmi som sa zoznamoval dlho a pomerne náročne. Ale boli to kamarátstva na celý život, nikdy ma žiadny nesklamal.

A v čom sa vaša prísnosť prejavuje? Čo hodnotíte prísnym okom?

Napríklad súčasnú úroveň vzdelania. Kedysi sa učilo aj v sobotu, každý deň bola hodina dejepisu. Dnes je jedna týždenne. Kedysi mali žiaci denne latinčinu a gréčtinu aj češtinu, a na všetkých týchto hodinách sa dotkli aj histórie. Denne sa učili matematiku a deskriptívu. Vďaka tomu sme my z mojej generácie vysokoškolskí profesori v porovnaní so študentmi, ktorí gymnázium absolvujú dnes.

Alebo. Každý štvrtok vychádzali knihy. Často to bol šperk, Hemingway alebo Hrabal, a my sme stáli v rade alebo prosili známych v kníhkupectve, aby nám ho odložili. Všetci sme to chceli prečítať ako prví, už len preto, aby sme sa vytiahli pred dievčatami. Chceli sme mať načítané, aby sme mohli diskutovať.

Zdá sa mi, že dnes to už nie je hodnota. Niečo vedieť? Veď na to mám internet. Kedy sa narodil Karel IV.? To si predsa vygooglim. Vygoogliť si však môžete len fakty, súvislosti nie. Moji kamaráti, ktorí učia na vysokých školách, hovoria, že štvrtina študentov je nevzdelateľná. Ide len o to, ako im inteligentne školu vyhovoriť a priviesť k tomu, aby z nej odišli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tak je to aj na filmovej škole?

Na katedre réžie polovica zo šiestich študentov nepoznala meno Petr Čepek. O tom, že by to mali vedieť z princípu, asi nemusíme polemizovať.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C83EF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu