Na pochopenie štýlu (a asi aj posolstva, nebojme sa tohto slova, táto kniha si silnejšie výrazivo zaslúži) knihy Trevora Noaha, juhoafrického komika, televízneho moderátora, spisovateľa, herca, postačí niekoľko odsekov.

Začnime zákonom o nemravnosti z roku 1927, ktorý obsahoval zákaz nezákonného pohlavného styku medzi Európanmi a domorodcami, podľa ktorého „každý Európan, ktorý má nezákonný pohlavný styk s domorodkyňou, a každý domorodec, ktorý má nezákonný styk s Európankou... sa dopustí trestného činu a bude na základe rozsudku odsúdený na trest odňatia slobody na maximálne päť rokov“. Situácie domorodkýň a Európaniek pri podobnom styku boli oceňované na štyri roky.
Našťastie bol po matke
Toto je jedna zo základných čŕt juhoafrického apartheidu, ktorá významne determinovala život hlavnej postavy románu Vinný od narodenia – ako je už zrejmé, Trevor Noah bol výsledkom milostného aktu Švajčiara Roberta a juhoafrickej černošky Patricie Nombuyiselo Noahovej.
Malý chlapec v knihe vytrvalo označovaný za „farebného“ sa narodil niekoľko rokov pred prepustením Nelsona Mandelu na slobodu, a ak niečo v tejto knihe predsa len možno chýba, tak je to presnejšie a drsnejšie zobrazenie obdobia, ktoré nastalo po tomto akte a konci apartheidu, keď sa zásadne pretransformovala politická moc v JAR – čo však neznamená, že čitateľ tejto knihy nemá pred očami pestrý a výstižný obraz juhoafrickej spoločnosti aj s jej bizarnou a cynickou kastovou diferenciáciou.