SME
Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Riaditeľ Šoth podozrivo hospodári už v druhom divadle

Ministerka Milanová sľubovala, že Šotha bude pozorne sledovať.

Generálny riaditeľ ŠDKE Ondrej Šoth. (Zdroj: Judita Čermáková)

BRATISLAVA, KOŠICE. Honoráre za prácu, ktorá nebola urobená, zadávanie rovnakých objednávok zamestnancom a externistom, a potom hľadanie "zradcov" namiesto vinníkov. Viacero prípadov podozrivého hospodárenia opísali denníku SME bývalí zamestnanci Štátneho divadla Košice, ktoré odvlani riadi choreograf Ondrej Šoth.

Medzi svedkami je aj bývalý riaditeľ košického baletu Peter Dedinský, ktorého do funkcie vymenoval sám Šoth. Dedinský spoluprácu vzdal po 42 dňoch.

Viacerí zamestnanci Štátneho divadla Košice hovoria, že od Šothovo nástupu na miesto riaditeľa, vládne v divadle atmosféra strachu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Pripomenulo mi to obdobia z minulosti - kultúru mlčania a strachu. Spomenul som si, nie raz, na jeden z prvých dokumentov, ktorý Šoth vydal po tom, čo sa stal generálnym riaditeľom, že sa pracovníci divadla nesmú vyjadrovať k otázkam divadla pre médiá. Len po konzultácii s ním," opisuje bývalý riaditeľ činohry Milan Antol.

Súvisiaci článok Bývalý šéf košickej činohry dostal prekvapivú výpoveď. Pre nadbytočnosť Čítajte 

Šoth po nástupe za riaditeľa zbavil Antola funkcie a ponechal ho v divadle len ako herca. V marci tohto roku potom zrušil Antolovu pozíciu herca, a rok a pol pred odchodom do dôchodku mu dal výpoveď.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Štátne divadlo Košice kategoricky vyvracia fabuláciu, že v divadle 'je atmosféra strachu'. Nie je to pravdivá informácia," reagovalo divadlo s tým, že vraj teraz prvýkrát v histórii cítiť spolupatričnosť všetkých troch súborov.

"Zrejme naše dobré výsledky a to, že máme za sebou niekoľko úspešných premiér a plánované ďalšie projekty, niekomu významne prekáža a sleduje svoje osobné záujmy. Inak si tento nezmyselný boj a hanlivé, nepravdivé informácie a dlhodobú štvavú kampaň proti divadlu a proti osobe jeho generálneho riaditeľa nevieme vysvetliť."

Po otázkach denníka SME, prečo generálny riaditeľ Šoth vydal po svojom nástupe do divadla zamestnancom príkaz, že sa pre médiá môžu vyjadrovať len po konzultácii s ním, Štátne divadlo Košice tento príkaz zrušilo s účinnosťou od stredy 7. júla.

Šoth sa ako riaditeľ divadla neosvedčil už v minulosti. Pre medializované škandály spojené s hospodárením musel v roku 2011 odísť z postu generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla. Na odchode sa dohodol s vtedajším ministrom kultúry Danielom Krajcerom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO), ktorá Šotha do funkcie vlani vymenovala, tvrdila, že kroky riaditeľa košického divadla bude pozorne sledovať. Reagovala tak aj na viaceré podnety spochybňujúce objektívnosť výberového konania, z ktorého vzišiel nový riaditeľ.

Nespravila však nič ani potom, ako ju o zvláštnych udalostiach v divadle informoval Dedinský.

Dvaja mali robiť koncepciu

Štátne divadlo Košice má tri súbory. Tak isto ako Slovenské národné divadlo - činohru, operu a balet. Post riaditeľa baletu prijal po nástupe Šotha choreograf, tanečník a pedagóg Peter Dedinský.

"Uveril som tomu, že budeme pracovať pre ľudí a robiť úprimné umenie," odpovedá Dedinský na otázku denníka SME, prečo miesto prijal.

Dedinský sa riaditeľom baletu stal od 2. júna 2020. Vo funkcii vydržal presne 42 dní, pre SME potvrdil, že odišiel po tom, ako sa dozvedel, že prácu, ktorú mu zadal Šoth, zároveň robí niekto iný - za extra honorár.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Brendan Gleeson ako Colm a Colin Farrel v úlohe Pádraica.

V kinách je film Duchovia Inisherinu s deviatimi nomináciami na Oscara.


16 h
Z novej slovenskej komédie Invalid sa môže stať divácky hit.

Môže človek nahnevaný na systém vziať spravodlivosť do vlastných rúk?


7. feb

Kam za kultúrou od 10. do 17. februára?


37m
Český režisér Šimon Holý má v kinách film A potom príde láska.

Pred nakrúcaním svojho filmu študoval české sekty.


7. feb
SkryťZatvoriť reklamu