Postava Batmana patrí určite medzi najznámejších ikonických hrdinov populárnej kultúry a jeho vplyvu sa dokázal vyhnúť máloktorý čitateľ komiksov. Jeho stvárnenie však bolo v priebehu desaťročí pomerne rôznorodé: od groteskného po dramatické, od Batmana, ktorého ťažko brať vážne, až po postavu s ťaživými myšlienkami a nekompromisným prístupom k zločinu. Jednu z najvýznamnejších variácií ponúkol v roku 1986 Frank Miller v uhrančivom Návrate temného rytiera.
Rôzne tváre superhrdinu
Stojí za pripomenutie, že prvýkrát sa Batman objavil na stránkach Detective Comics v roku 1939, jeho tvorcami boli ilustrátor Bob Kane a scenárista Bill Finger. Vydavateľstvo DC Comics ho počas desaťročí boja proti zločinu umiestnilo do rôznych sérií aj samostatných príbehov a spojilo aj s ďalšími superhrdinami, ako napríklad Supermanom alebo Wonder Woman.

Pôsobil ako súčasť Ligy spravodlivých (Justice League), no aj Vydedencov (Outsiders) a vo svojom boji nebol vždy sám. Medzi jeho najznámejších pomocníkov patrili Robin, Catwoman alebo charizmatická postava policajta Jamesa Gordona.
Myšlienková premena z bežného človeka na hrdinu sa udiala za dramatických okolností, prerod siaha do minulosti, keď sa ako malé dieťa stal svedkom vraždy svojich rodičov a to ho výrazne formovalo v postoji k zločinu, zvlášť v meste, ktoré je prakticky v takmer úplnom morálnom rozklade.

Gotham je fascinujúce mesto, samostatný ekosystém skorumpovaných politikov, sudcov, prokurátorov a policajtov na jednej strane a bizarnej variability zločinu na strane druhej. Alebo je to jedna a tá istá strana?
Isté je, že v opozícii stojí multimilionár Bruce Wayne bez nadprirodzených schopností, zato so špičkovou technológiou, znalosťou bojových umení, pevnou vôľou a brilantným taktickým uvažovaním.
Každý autor stvárnil Batmana vlastným rukopisom a zatiaľ čo v šesťdesiatych rokoch 20. storočia prevládalo trochu komické stvárnenie, v druhej polovici osemdesiatych rokov vyvrcholila v diele Návrat temného rytiera tendencia vrátiť sa k drsnej estetike a násilnejšiemu prejavu slávneho hrdinu. Tejto úlohy sa zhostil Frank Miller, v súčasnosti už známy aj ako režisér.
Medzi najslávnejšie Millerove prínosy do dejín komiksu patrí kanonická noir séria Sin City, ďalej film 300 inšpirovaný bojmi pri Termopylách a Batman: Rok jedna. Osobitný článok by si zaslúžili filmové adaptácie, preto ich na tomto mieste ani nezmieňujeme, skrátka presahujú rámec tohto textu.
Vzostup a pád
Pozornosť upriamená k temným koreňom Batmana priniesla vydavateľstvu DC Comics úspech. Návratu temného rytiera venovali čitatelia mimoriadnu pozornosť po celom svete, v češtine v preklade Viktora Janiša vyšiel komiks vo vydavateľstve Crew. Ide aj o pomerne rozsiahle dielo, ktoré má štyri časti: Návrat temného rytiera, Triumf temného rytiera, Hon na temného rytiera a Pád temného rytiera.