Zrazu stál pred nami a podával nám ruku. Štíhly, charizmatický, ležérne oblečený chlapík, ktorý má v politickom životopise dva veľké odchody v československých dejinách. Najprv sa zvítal s generálmajorom Svetozárom Naďovičom ako so starým priateľom.
Hudobník, rocker, ktorý stál na začiatku rokovaní medzi českým disentom a predsedom komunistickej vlády Ladislavom Adamcom a významne sa podieľal na odchode komunistov od moci.

Kooptovaný poslanec Federálneho zhromaždenia, ktorý otvoril otázku odchodu sovietskych vojsk z nášho územia vo FZ a navrhol uznesenie o zrušení zmluvy o dočasnom pobyte sovietskych vojsk u nás z roku 1968. Michael Kocáb.
Najprv si však povedzme kontext: „Dvadsiateho piateho júna 1991 v budove ministerstva zahraničných vecí v Prahe podpísali splnomocnenci vlády Českej a Slovenskej federatívnej republiky a vlády Zväzu sovietskych socialistických republík záverečný protokol o ukončení odsunu Strednej skupiny sovietskych vojsk z Československa.
Od 26. februára 1990 do 19. júna 1991 odišlo z republiky 73-tisíc sovietskych vojakov, 40-tisíc ich rodinných príslušníkov, 1220 tankov a 2505 obrnených vozidiel a vyše 1200 kanónov a mínometov. Ďalej to bolo 76 bojových lietadiel a 146 bojových vrtuľníkov a takmer 19-tisíc kusov nákladných a špeciálnych automobilov.

Bola to najväčšia logistická operácia na území Čiech, Moravy a Slovenska v ich histórii. V polovici júna 1991 sa tak po 22 rokoch a desiatich mesiacoch skončila vojenská okupácia Československa, ktorá sa začala v noci z 20. na 21. augusta 1968.“
Tridsať rokov po tomto akte sme si pozvali do rozhlasovej relácie dejiny.sk dva symboly tohto odchodu – generálmajora vo výslužbe Svetozára Naďoviča, ktorý bol náčelníkom Správy na zabezpečenie odchodu sovietskych vojsk z Československa a velil celej logistike odsunu sovietskej armády. Michael Kocáb, po novembri 1989 poslanec Federálneho zhromaždenia, sa stal predsedom parlamentnej komisie dozerajúcej na odchod sovietskej armády.