Čerstvá novinka Utópia v Leninovej záhrade, vychádzajúca mimo edície vydavateľstva Absynt, je o mylnej predstave vzdialenej krajiny nachádzajúcej sa v Strednej Ázii, do ktorej odišlo viac ako tisíc Čechoslovákov za „lepším životom“.

Jej autor Lukáš Onderčanin, redaktor denníka SME, ktorý sa venuje zahraničnému spravodajstvu a reportážam, priznáva, že napísať knihu o tejto téme bola preňho výzva. Ide o príbeh spred takmer sto rokov o Čechoslovákoch, ktorí mali sen o dokonalej spoločnosti, kde sú si všetci rovní a nájdu si užitočnú prácu. Vo svojej vtedajšej naivite však netušili, že iba podliehajú propagande, a tak sa vydajú na Ďaleký východ až do Kirgizska, aby zistili, že realita s ich predstavou ani náhodou nekorešponduje.
Z chradnúceho Československa na druhý koniec sveta
Jedným z najväčších propagátorov utopistického raja bol Čech Rudolf Mareček, ktorý bol náruživý komunista už v čase, keď tejto ideológii nebol u nás ešte takmer nikto naklonený. Najskôr veľa cestoval, najmä po Strednej Ázii, Kirgizsku a vtedajšom Sovietskom zväze, a po návrate do Československa sa rozhodol, že pomôže Sovietskemu zväzu s jeho rastom.
V dvadsiatych rokoch minulého storočia, keď Lenin vyzýval robotníkov, aby pomohli vybudovať Sovietsky zväz, videl Mareček potenciál práve v Kirgizsku. Snažil sa v ňom o vytvorenie menšieho družstva Interhelpo, zloženého z československých robotníkov, ktorí mali pomôcť rozvinúť túto zaostalú krajinu a priniesť do nej viac technológií a civilizácie.