... spievali Lasica, Satinský a Filip. Mysleli to síce inak, ale kniha od Romana Mocpajchela Bitky a bojiská s ilustráciami Františka Hříbala dokonale napĺňa podstatu tohto ich verša.

Nádherne graficky spracovaná publikácia nás prevedie dvadsiatimi pre Slovensko najvýznamnejšími vojenskými konfliktmi a bojovými konfrontáciami od roku 172 až do roku 1968.
Je primárne určená mladším čitateľom, ktorých má voviesť do našej vojenskej histórie. Kniha, napriek tomu, že je faktografická, sa číta ako román. Aj Juraj Červenák v predhovore píše, že najúžasnejším eposom sú naše dejiny.
Vyhratá a prehratá
Ako sa uvádza v knihe Bitky a bojiská, britský vojvoda Wellington, víťaz nad Napoleonom v bitke pri Waterloo, vyhlásil: „To najsmutnejšie po bitke prehratej, je bitka vyhratá.“ Tú prvú zdokumentovanú na našom území prekvapujúco vyhral Marcus Aurélius.

Bolo to pri dnešnom Hronskom Beňadiku a prekvapujúce to bolo predovšetkým preto, lebo Rimania boli oproti vojsku Kvádov, s ktorými bojovali, v menšine a nemali prístup k vode. Búrka, ktorá nastala, patrila k legendárnym a túto bitku rozhodla v prospech Rimanov.
Kniha v stručnosti opisuje bojovú udalosť, jej aktérov, vodcov a stopy, ktoré zanechali na našom území.
Dôležité je, že kniha je podávaná prehľadne. Nezachádza do detailov jednotlivých bojov a ich historického kontextu, i keď autor, historik, tieto informácie má. Dokáže však spomedzi nich vyselektovať tie, ktoré sú pre mladých čitateľov najzaujímavejšie, a podať ich spôsobom, ktorý ich nezaťaží, a prehľadne ich zasvätí do toho, kedy, čo, kde a ako sa udialo.
Nielen Moháč, ale aj Vozokany
Mladí čitatelia sa dozvedia, že na nás útočili Maďari, Mongoli či Turci. Tí po známej, pre Turkov víťaznej a pre naše územie aj katastrofálnej bitke pri Moháči z roku 1526, ktorý si pamätá vari každý, pretože kedysi to z nejakého dôvodu bolo potrebné vedieť, aj keby nás niekto zobudil uprostred noci, bolo Uhorsko Turkami vydrancované.