V noci z 2. na 3. augusta 1944 nacisti zlikvidovali rómsky koncentračný tábor Auschwitz – Birkenau. Práceschopných mužov a ženy deportovali do táborov Buchenwald a Ravensbrück. Do osvienčimských plynových komôr nahnali 2897 Rómov vrátane chorých, slabých, starcov a detí. Ich telá spálili v jamách neďaleko krematória. Uznesením Európskeho parlamentu z 15. apríla 2015 bol 2. august vyhlásený za Pamätný deň rómskeho holokaustu (poraimos).
Celovečerný debut dokumentaristky – scenáristky, režisérky a producentky Very Lackovej (nar. 1989 v Handlovej) Ako som sa stala partizánkou mal svetovú premiéru v apríli tohto roku na medzinárodnom filmovom festivale GoEast v nemeckom Wiesbadene.

Odniesol si jednu z hlavných ocenení – Cenu za kultúrnu rôznorodosť. Na Slovensku jeho úspech zostal nepovšimnutý. Nielen pre pandémiu, ale možno aj preto, že film je o neznámych rómskych účastníkoch Slovenského národného povstania a autorka ním tiež rozpráva o vlastných skúsenostiach Rómky v stredoeurópskom priestore.
Učíme sa, čítame a počúvame, pozeráme filmy o hrdinoch boja proti nacizmu. O utrpení židovského národa, o partizánoch, o vypálených obciach, o deportáciách. Prečo v tom všetkom chýbajú Rómovia?
Po skončení druhej svetovej vojny ľudia ani ich noví vládcovia nechceli počúvať o utrpení, ktoré nacizmus spôsobil Rómom. Keď Rómovia rozprávali o rómskom holokauste, neverili im, označovali ich za klamárov. S rómskymi partizánmi a vojakmi to bolo podobné. Komunisti chceli rómsku menšinu asimilovať, nestáli o rómskych hrdinov. A tak sami Rómovia prestali o týchto traumách rozprávať a usilovali sa na ne zabudnúť. Lenže to, ako dnes vidíme, je chyba.
Ako sa dievča z Handlovej stane režisérkou a filmovou producentkou? V niektorých životopisoch stojí, že ste aj fotografkou...
Kamery som mala rada odmalička. Študovala som mediálnu komunikáciu a žurnalistiku, sprvu v Bratislave, neskôr v Brne. Už počas štúdia som sa začala zameriavať na audiovizuálnu tvorbu. Zapojila som sa do európskeho audiovizuálneho dokumentaristického projektu zameraného na Rómov.