Každý rok sa s malým tímom mladých umelcov a dobrovoľníkov vracia do Sečoviec na východe Slovenska, kde organizuje letný maliarsky workshop pre deti z rómskej osady.
Fotograf a filmár TOMÁŠ RAFA priebeh workshopov vždy aj zaznamenáva na video. Verí, že cez výstupy z workshopov by majoritná spoločnosť mohla prehodnotiť svoje predsudky k Rómom.
Doteraz mal jeho videoarchív na youtube vyše 20 miliónov pozretí. Dnes ho už však online nenájdete. Tomáš Rafa v rozhovore pre SME vysvetľuje, prečo mu youtube zrušil kanál, aj prečo sa každý rok vracia organizovať workshop do Sečoviec.
Vo svojej tvorbe sa dlhodobo venujete témam segregácie, nacionalizmu, xenofóbie, extrémizmu. Čo vás k nim priviedlo?
Inicioval to moment, keď sa v novodobej histórii Slovenska postavil prvý segregačný múr v Michalovciach. Mesto projekt nazvalo Športový múr (na športové aktivity), aby ho nejakým spôsobom legitimizovalo. V skutočnosti však oddeľoval rómsku osadu Angi mlyn od panelákovej štvrte, ktorá sa volá Východ.
Bolo to tak kontroverzné, že som sa ešte ako študent Akadémie umení v Banskej Bystrici rozhodol, že tú situáciu zaznamenám. Vybral som sa tam s kamerou a nakrútil som, ako ľudom z osady múr skomplikoval každodenný život. O dva mesiace som sa tam vrátil a rozhodol sa, že si tam zahrám s deťmi z rómskej osady futbal, keďže je to športový múr.
Nahral som o tom krátky videozáznam.
Tomáš Rafa
- Fotograf, vizuálny umelec a filmár Tomáš Rafa (1979) študoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici a na Akadémii výtvarných umení vo Varšave.
- Od roku 2009 dokumentuje rastúci nacionalizmus a ultrapravicové skupiny v priestore Vyšehradskej štvorky.
- Na Slovensku sa angažuje v pretváraní segregačných múrov ohraničujúcich rómske komunity na streetartové galérie.
- Jeho tvorba je známa nielen v regióne strednej a východnej Európy, ale napríklad aj vo Švédsku a v USA.
- Na Slovensku získal v roku 2011 Cenu Oskára Čepana, odvtedy má za sebou rad sólových a skupinových výstav v mnohých krajinách.
- V roku 2017 prezentoval svoju tvorbu v prestížnom Múzeu moderného umenia (MoMA PS1) v New Yorku.
- Je zakladateľom združenia Art Aktivista, v spolupráci s ním organizuje umelecké workshopy v rómskych osadách na Slovensku.
Ukázalo, že keď sa dá záznam z happeningu futbalového zápasu pri múre do online sveta, vytvorí sa priestor na spoločenský dialóg o spolunažívaní. Ako študent umenia som si uvedomil, že práca s hraničnými spoločenskými témami je veľmi zaujímavá rola súčasného umelca.
Čo bolo potom?
Nahral som protest pravicových extrémistov proti Rómom v Turzovke, ktorý organizoval Marian Kotleba.
Následne som sa s kamerou vybral aj na prvý slovenský Dúhový Pride do Bratislavy. Pamätám si, že sa tam situácia vymkla polícii z rúk. Nechali premiešať účastníkov pochodu s agresívnym ultrapravicovým sektorom a prišlo aj k fyzickým násilnostiam.
Zrazu sa mi ukázalo, že zo všetkých týchto videí vzniká videoarchív – záznamy, ktoré ukazujú súvislosti a evolúciu v hraničných spoločenských témach a majú spoločných menovateľov.
Tým sú?
Napríklad spolunažívania národnostných menšín s majoritným obyvateľstvom, ich zneužívanie a stigmatizovanie v kampaniach populistických politikov. Ultrapravicová scéna v tom čase zneužívala tému rómskej komunity a LGBTI, aby rozdúchala nenávisť a zbierala v kampani politické body.
K filmovému archívu sa v roku 2015 pridali aj videá z utečeneckej krízy. Všetky videá som pridával na youtube, kde dosiahli 20 miliónov pozretí. Žiaľ, pred pár dňami mi kanál youtube odstránil.
Čo sa stalo?
Youtube sa rozhodol, že môj desaťročný dokumentárny archív o novom nacionalizme v srdci Európy je za hranicou jeho súčasných zásad a následne mi ho zrušil. Je to paradox, že kanály ultrapravicovej scény, naopak, idú na tejto sociálnej scéne ďalej.
To je aj prípad Milana Mazureka z bratislavskej hlavnej stanice. Boli ste to vy, kto nakrútil celú situáciu ako prívrženci ĽSNS útočia na moslimskú rodinu. Skúsili ste kontaktovať youtube, prečo zrušili kanál?