Stotisíc ľudí. Aby ste si to vedeli predstaviť, približne taká veľká masa ľudí sa zišla na legendárnom koncerte The Rolling Stones v Prahe v deväťdesiatych rokoch. A rovnaký počet prišiel o život, keď na zem v Hirošime dopadla atómová bomba.

John Hersey, americký novinár a držiteľ Pulitzerovej ceny, ktorý bol i tajomníkom spisovateľa Sinclaira Lewisa, si bol zrejme vedomý toho, že kníh o Hirošime a jej obetiach je a bude na knižných trhoch viac než dosť. Preto sa rozhodol uchopiť tému inak. Nebolo preňho dôležité sústrediť sa iba na obete tejto katastrofy, ale najmä na tých, čo ju prežili.
Snaha o utajenie
Kniha Hirošima sa nápadne podobá knihe Černobyľská modlitba (Absynt 2017) od bieloruskej autorky Svetlany Alexijevičovej, ktorá tiež využila posledné možnosti skontaktovať sa s tými, čo prežili výbuch v Černobyli. Rovnako ako Alexijevičová, aj Hersey vytvára mozaiku príbehov rôznych ľudí, ktorých spája rovnaká udalosť; úradníčka, lekár, vdova po krajčírovi, nemecký kňaz, chirurg a pastor. Každý z nich si spomína a dáva tak dokopy čriepky okamihu zo 6. augusta 1945, keď výbuch atómovej bomby na istý čas ponoril ich svet do tmy.